Ао Куанг

Ао Куанг (敖廣 або 敖光) — володар Східного моря в китайській міфології, водний бог у подобі дракона. Ао Куанг найдетальніше згадується в романах «Канонізація божеств» і «Подорож на Захід». Відомий як противник бога-хлопчика Нечжа.

Ао Куанг
敖廣
Цар Східного моря
Місцевість Підводний палац, Стародавній Китай
Згадки Подорож на Захід
Брати/сестри Ao Rund
Діти Ao Bingd
Частина від Dragon Kings of the Four Seasd
Персонаж твору Канонізація божествd і Подорож на Захід
 Медіафайли у Вікісховищі

Образ і функції

Ao Куанг виступає повелителем Східного моря, одним з царів-драконів. Зовні китайського дракона описують так: роги оленя, очі демона, лапи орла, голова верблюда, шия змії, лапи тигра і вуха корови. На голові драконів знаходиться їх найважливіша відзнака — маленький ріг на потилиці, завдяки якій вони можуть літати без крил.

Китайці поміщали зображення Ао Куанга на ручки і дверні пороги, для того щоб їх марно не турбували. Це пояснюється тим, що за переказами Ао Куанг був дуже примхливим драконом і не любив коли його турбують.

У «Канонізації божеств»

Найвідоміший міф про Ао Куанга наявний у романі XVI століття «Канонізація божеств». Згідно з ним, Ао Гуанг, будучи примхливим і дратівливим, вимагав від людей у жертву юнаків і дівчат за те, що пошле їм дощ. Коли чудесно народженому Нечжа виповнилось 7 років, він грався на березі річки (або моря) та збурив її води. Ао Гуанг послав гінця Ао Біна, щоб втихомирити хлопчика, але той убив цього гінця та всіх наступних. Ао Гуанг став вимагати в царя батька Нечжа — царя Лі, щоб той убив хлопчика, інакше дракон затопить його фортецю. В деяких варіантах Лі вирішив віддати сина дракону. Так чи інакше, Нечжа аби врятувати батьків і їхніх підданих, вчинив самогубство, проте був воскрешений мудрецем Тайю Чженьженем.[1][2]

У романі «Подорож на Захід»

У пошуках зброї для своєї знаменитої подорожі на Захід, Сунь Укун (Цар Мавп) прийшов у підводний палац до Ао Куанга. Дракон запропонував йому багато чудової зброї, але Сунь Укун взяв Цзіньгубан — неймовірно важкий посох, за допомогою якого можна контролювати припливи. Вважалося, що ніхто не в змозі підняти цей посох, однак Цар Мавп з легкістю крутив його в руках. Будучи і так приниженим цим вчинком, Ао Куанг був змушений дати Сунь Укуну комплект броні під стать величному посоху.

Коли Нечжа грався в струмку, він ненароком похитнув палац Ао Куанга. Роздратований бог-дракон відправив свого найкращого гінця вбити хлопчиська, але Нечжа зумів себе захистити і переміг гінця. Розлючений, Ао Куанг наказав свого третьому синові знищити Нечжа, але хлопчик і над ним взяв верх. Розізлившись, Ао Куанг прийшов до батька хлопчика і став погрожувати тим, що донесе про бешкетування Нечжа самому Нефритовому імператору. Проте Нечжа переміг у бою Ао Куанга і змусив його відступити. Така ганьба і приниження втихомирили Ао Куанга, і рішуче стримали його лють.[1][2]

Примітки

  1. Shahar, Meir (2015). Oedipal god : the Chinese Nezha and his Indian origins. Honolulu: University of Hawaii Press. с. 1–2. ISBN 978-0-8248-4760-9. OCLC 899138008.
  2. Kieschnick, John (23 січня 2014). India in the Chinese Imagination: Myth, Religion, and Thought (англ.). University of Pennsylvania Press. с. 22–26. ISBN 978-0-8122-4560-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.