Аптека Дєрєвоєда (Хмельницький)

Будинок по вулиці Проскурівській, 13 — одна з пам'яток архітектури кінця 19 століття у місті Хмельницькому. Будівля колись була аптекою дворянина Людвіга Дєрєвоєда. З самого початку були побудовані 3 поверхи, і лише у 20 столітті добудували четвертий.

Аптека Дєрєвоєда
Аптека Людвіга Дєрєвоєда
Аптека Людвіга Дєрєвоєда
49°25′32″ пн. ш. 26°58′58″ сх. д.
Країна Україна
Місто Хмельницький
Вулиця Проскурівська, 13
Тип пам'ятник
Стиль модерн
Засновник Людвіг Дєрєвоєд
Дата заснування 1890 рік
Статус  Охороняється державою
Стан задовільний

Аптека Дєрєвоєда
Аптека Дєрєвоєда (Україна)

Історія

Будівництво та початок роботи аптеки

Перший власник будівлі по Проскурівській, 13 — дворянин Людвіг Іванович Дєрєвоєд, був шанованою людиною в Проскурові. Ще на початку 1870-х років ним була отримана освіта, що дозволила йому стати провізором. Він вирішив відкрити у місті Проскурові аптеку. Вона розміщувалась на перехресті Олександрівської (теперішньої — Проскурівської) вулиці і провулка, котрий вів до проскурівських єврейських кварталів[1]. Аптека розмістилась у невеликому, за розміром, одноповерховому будинку. Людвіг Дєрєвоєд користувався великою довірою та був шанованим жителем міста. Підтвердженням цього факту є те, що він, починаючи з 1881 року, і протягом наступних 30 років, займав посаду гласного міської Думи[2]. Триповерховий будинок у центрі міста був побудований ним у 1890 році і височів над будиночками, які були у своїй більшості одноповерховими[3].

Споруда на початку 20 століття

Коли будівельні роботи були завершені, на першому поверсі відкрилась досить сучасна, як для кінця 19 ст., аптека. Вона користувалась довго великою популярністю у населення. На це було декілька причин. Нова аптека вмістила в себе найновіші розробки та у своєму розпорядженні мала багато необхідних кімнат. Серед них була кімната, в якій проводились усі необхідні фармацевтичні роботи. Для того, щоб препарати зберігались у належній низькій температурі, був створений «льодовик». Функціонувала лабораторія. Відповідно до необхідних умов, був створений підвал. «Рецептурна кімната» була побудована спеціально для відвідувачів. Вона була просторою та зручною, та саме у її приміщенні можна було зробити замовлення ліків, а також придбати їх. Для якісного висушування рослинних компонентів таких як трави, квіти та різні корені, створили «рецептурну кімнату». Саме завдяки цим характеристикам, аптеку Людвіга Дєрєвоєда вважали найкращою у місті Проскурові кінця 19 століття, хоча цей аптекарський заклад був не єдиним у місті. У той час функціонувало десяток аптекарських магазинів та декілька приватних аптек, що розміщувались при лікарнях. Другий та третій поверхи також здавались в оренду, і їх займали звичайні квартиранти чи установи. У напівпідвальному приміщенні його будинку розташувався «Погребок рейнських вин» — власники магазину орендували це приміщення у господаря. Спадкоємцем Людвіга Дєрєвоєда, приблизно у 1909 році стала його дружина, Михайлина Гнатівна. Аптека функціонувала ще якийсь час. Її діяльність була припинена лише у першій половині 20 століття, коли будинок Дєрєвоєда був націоналізований[1].

Друга половина 20 століття — початок 21 століття

м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 13. У 20 столітті був добудований 4-й поверх будівлі

Протягом майже століття у цього будинку, що зміг зберегти свою неповторну архітектуру, змінювались власники. Зміни відбувались і з зовнішнім виглядом будівлі — був добудований четвертий поверх. У наші часи у приміщенні за адресою вул. Проскурівська, 13, розташовується Хмельницька філія ПАТ"Укртелеком"[4].

Архітектура

Людвіг Дєрєвоєд побудував аптеку у стилі «модерн», який був характерним для забудови Проскурова на початку 20 століття. Приміщення першої аптеки, знаходилось на сучасній вулиці Проскурівського підпілля. У ті часи, вулиця, досить швидко, після відкриття на її території аптеки, отримала свою офіційну назву — Аптекарська[2]. Проте саме ця назва проіснувала не довго. У 1921 році її перейменували у вул. Котовського. Через вісімдесят років назву вулиці було знов змінено, і тепер вона носить назву вулиці Проскурівського підпілля. Саме аптечна справа дозволила володарю будинку по вул. Проскурівській,13 стати одним з найбільш заможних жителів міста. У власності Людвіга Дєрєвоєда був ще один будинок, який розташовувався на перехресті вулиць Купецької та Аптекарської. Ця пам'ятка архітектури дійшла до наших часів. У її приміщенні знаходиться Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради. Сучасна адреса споруди: м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля,32. Аптека Людвіга Дєрєвоєда була не єдиною будівлею на Проскурівській, обладнана за останніми тенденціями моди. За десятиліття до цього, у 1880 році у місті був відкритий перший гастрономічний магазин Василя Журавльова, який жителі Проскурова визнавали найкращим[5]. У кінці 19 століття та на початку 20 століття, на вивісці будинку, котра знаходилась на самому видному місці будівлі, значилось «Аптека Людвіга Дєрєвоєда». Така вимога, щодо оформлення, стосувалась і інших закладів та крамниць. Зовнішній вигляд вивісок був регламентований багатьма міськими думами. Є свідчення навіть про спеціальну постанову Проскурівської міської думи, котра була датована 1894 роком і в якій повідомлялось, про відповідне розташування закладів торговельної направленості щодо вулиць та площ і інформувалось про обов'язкову наявність вивіски, на якій би були вказані назва закладу та ім'я, по-батькові та прізвище людини, котрій цей заклад належить[6]

Примітки

  1. Єсюнін С. М. Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси. — Хмельницький, 2008. — 160 с.
  2. Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє. Культурна спадщина та культурні осередки міста Хмельницького./Під ред. Єсюніна С. М., Хмельницький, 2006–144 c.
  3. Єсюнін С. М. Вулиці Хмельницького. Історико-довідкове видання. — Художнє оформлення Т. В. Савчук. — Тернопіль: Видавець В. П. Андріїшин, 2005. — 122 с.
  4. Вздовж по Проскурівській: Розбудова вулиці почалася в другій половині ХІХ і тривала до початку ХХ століття // Поділ. новини. — 2007. — 17 лип — С.3.
  5. Вулиця Проскурівська: знайома незнайомка // Поділ. кур"єр. — 2009.-30 квіт. — С.13
  6. Купецьке слово як гарант честі. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 11 березня 2015.


Джерела та література

  • Вздовж по Проскурівській: Розбудова вулиці почалася в другій половині ХІХ і тривала до початку ХХ століття // Поділ. новини. — 2007. — 17 лип — С.3.
  • Єсюнін С. М. Вулиці Хмельницького. Історико-довідкове видання. — Художнє оформлення Т. В. Савчук. — Тернопіль: Видавець В. П. Андріїшин, 2005. — 122 с.
  • Єсюнін С. М. Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси. — Хмельницький, 2008. — 160 с.
  • Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє. Культурна спадщина та культурні осередки міста Хмельницького./Під ред. Єсюніна С. М., Хмельницький, 2006–144 c.
  • Яніцька Н. Вулиця Проскурівська: знайома незнайомка // Поділ. кур"єр. — 2009.-30 квіт. — С.13

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.