Архієрейський собор РПЦ (1943)

Архієрейський Собор Руської Православної Церкви 1943 рокуархієрейський собор, що проходив 8 вересня 1943 року в Москві в переданому Московської Патріархії під Патріаршу резиденцію особняку в Чистому провулку. Перший Собор Російської церкви після собору 1917-1918 років.

Напередодні собору, 4 вересня, відбулася зустріч голови РНК СРСР Й. В. Сталіна з Патріаршим Місцеблюстителем митрополитом Московським і Коломенським Сергієм, митрополитом Ленінградським Алексієм і митрополитом Київським і Галицьким Миколаєм, екзархом України. Вперше після жовтня 1917 року зустрілися глава держави і керівники Російської православної Церкви. З цієї події почався важкий процес відродження повноти життя Російської Православної Церкви. Новий курс Радянської держави щодо церкви з'явився найсильнішим ударом по ідеологічній концепції німецького нацизму який використовував трагічне становище релігії в СРСР, в політиці нацизму, що проводилася на окупованих радянських територіях[1].

Собор одностайно обрав митрополита Московського і Коломенського Сергія патріархом Московським і всієї Русі. Також Собор ухвалив відлучити від Церкви всіх єпископів і священнослужителів, що зрадили Батьківщині і перейшли в табір фашистів і позбавити їх сану. На Соборі був знову утворений Священний Синод Російської Православної Церкви з постійних і тимчасових членів, з урахуванням того, що через ротацію весь єпископат візьме участь в його діяльності. Було прийнято звернення до радянського уряду, в якому висловлювалася підтримка загальнонародної боротьби за порятунок Батьківщини і Звернення до всіх християн світу з закликом про посилення молитви до Господа про швидке здобуття перемоги і відкриття другого фронту[1].

Для німецьких властей рішення Собору являло велику небезпеку і завдавало значної шкоди, тому вони були зацікавлені в дискредитації обраного Патріарха і Собору. У зв'язку з цим, окупаційні власті вимагали від патріаршого екзарха митрополита Віленського та Литовського Сергія заяви про недійсність Собору і обраного Патріарха з церковно-канонічної точки зору, що митрополит Сергій рішуче відкинув[1].

Учасники

У діяннях собору брало участь 19 архієреїв — всі, хто в цей час знаходився на кафедрах на окупованих німецькими військами територіях, крім єпископа Кубанського і Краснодарського Фотія (Топиро), причина відсутності якого невідома, і архієпископа Свердловського Варлаама (Пікалова), призначеного на кафедру з рільників-обхідників в Комі АРСР за день до відкриття собору. Окрім архієреїв, учасником собору протоієрей Миколай Колчицкий, настоятель кафедрального Богоявленського собору в Єлохові, в Москві, який увійшов до складу Синоду з посади Керуючого справами Московської Патріархії.

  1. Сергій (Страгородський), митрополит Московський і Коломенський, місцеблюститель патріаршого престолу
  2. Алексій (Симанський), митрополит Ленінградський
  3. Миколай (Ярушевич), митрополит Київський і Галицький
  4. Лука (Войно-Ясенецький), архієпископ Красноярський
  5. Іоанн (Братолюбов), архиєпископ Сарапульський
  6. Андрій (Комаров), архієпископ Казанський
  7. Алексій (Палицын), архиєпископ Куйбишевський
  8. Стефан (Проценко), архієпископ Уфимський
  9. Сергій (Гришин), архиєпископ Горьковський і Арзамаський
  10. Іоанн (Соколов), архієпископ Ярославський і Ростовський
  11. Алексій (Сергєєв), архієпископ Рязанський
  12. Василь (Ратмиров), архиєпископ Калінінський і Смоленський
  13. Варфоломій (Городцов), архієпископ Новосибірський і Барнаульський
  14. Григорій (Чуков), архиєпископ Саратовський і Сталінградський
  15. Олександр (Толстоп'ятов), єпископ Молотовский
  16. Пітирим (Свиридов), єпископ Курський
  17. Веніамін (Тихоницкий), єпископ Кіровський
  18. Димитрій (Градусів), єпископ Ульяновський
  19. Єлевферій (Воронцов), єпископ Ростовський

Примітки

  1. Патріарх Алексій II. Православ'я в Естонії. Церковно-науковий центр: Православна енциклопедія. Ред. Л. В. Барбашова, А. С. Буєвський. М., 1999 р. стор 414-415. ISBN 5-89572-004-8

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.