Астраханські татари

Астраханські татари (тат. Әстерхан татарлары) — етнічно-територіальна група татар, що сформувалася на території сучасної Астраханській області. Татари є третьою за величиною етнічною групою в області, складають близько 7 % її населення (понад 60 тис. осіб станом на 2010 рік). Астраханські татари — мусульмани-суніти.

Розселення етнічних груп татар у Росії

Історія

У формуванні астраханських татар взяли участь народи, що жили на Нижній Волзі. У XV — XVII ст. астраханські татари, що населяли Астраханське ханство (1459—1556), частково Ногайський Орду і окремі ногайські князівства (Великі і Малі Нога та ін.), зазнали впливу ногайців. З XVII ст. посилилося етнічна взаємодія і змішання астраханських татар з середньоволзькими татарами[1]. У минулому від осілих астраханських татар особняком стояли кочові ногайські групи — так звані юртові татари.

Говір

Говір астраханських татар зазнала впливу ногайської мови. До 1927 року користувалися писемністю на основі арабської графіки, з 1928 по 1939 роки — на основі латиниці, потім на основі кирилиці.

У 20 столітті в середовищі астраханських татар розширилася сфера застосування російської мови.

Примітки

Джерела

  • Арсланов Л. Ш. «Мова каргашів — ногайців Астраханської області». Астрахань, 1991
  • Арсланов Л. Ш. «Татари Нижнього Поволжя і Ставропілля». Набережні Челни, 1995
  • Баязитова Ф. С. «Астраханські татари». Казань: «Фікер», 2002.
  • Завгарова Ф. Х. «Татарська література Астраханського регіону в історико-культурному контексті XIX — початку XX ст.». Казань: «Магаріф», 2003
  • Усманова А. Р. «Нариси досліджень Астраханського краю». Астрахань, 1997

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.