Ас (монета)

Ас — назва старовинної римської мідної монети, що карбувалася в Римі за часів Сервія Туллія, але ймовірно, що з’явилася лише на початку республіки.

Ас
Держава Стародавній Рим
Позначення одиниці 𐆚
Ціна 2,5 Сестерцій, 5 Квінарій, 10 Денарій, 12 uncia, 6 Секстанс, 4 Квадранс і 3 Трієнс[1][2]
 Ас у Вікісховищі
Ас за часів республіки (бл. 270 р до н. е.)

Як і при виникненні всіх грошових систем, римська система була також пов’язана з вагою. Первинна форма середньоіталійського аса Aes Grave важила спочатку точно 1 римський фунт (лібра)- 327.45 грама. Але з плином часу і розвитком грошової системи він усе зменшується і в пізніший час імперії зберіг тільки 1/36 своєї початкової ваги. Всі монети стародавньої Італії являли собою ас або помножений, чи розділений на певне число. Не тільки при розділі монет, але і при визначенні міри, ваги, спадщини і відсотків одиницею брався ас і поділявся на 12 часток, унцій, причому кожна частина розділеної одиниці носила свою особливу назву, наприклад:

Вартість аса (бл. 350 р. до н. е. — 210 р. н. е)

Вартість аса (бл. 211 р. до н. е. — 130 р. н. е)

При введені срібного Денарія та вже деякій зниженні вартості аса у період від 211 р. до н. е. до 130 р до н. е.:

Вартість аса (бл. 130 р. до н. е. — 27 р. н. е)

З 130 до 27 рр. до н. е.:

Вартість аса після грошової реформи Августа бл. 27 р до. н. е


Мідні монети відрізнялися одна від одної відомим традиційним карбувнням. Справжні римські монети мали на лицьовій стороні голову якого-небудь бога, напр. Юпітера, на зворотній стороні наприклад міг бути корабельний ніс (т.зв. 'Морські' карбування) з цифровими вказівками вартості; кульками (крапками) позначалося число унцій на дрібних частинах аса; римські цифри карбувалися на Асі і кратних йому інших монетах.

Посилання

Див. також

Асаріон

  1. Любкер Ф. Triens // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — СПб: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 1412.
  2. Любкер Ф. Nummus // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — СПб: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 930–931.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.