Афганський військовий килим

Афганський військовий килим - різновид килимів, виготовлених в Афганістані та Пакистані [1] і містять в оформленні зображення предметів сучасної військової екіпіровки і сцени бойових дій. Традиція виготовлення подібних килимів веде до часів радянської присутності в Афганістані в 1979-1989 роках. Подальші військові, політичні та соціальні конфлікти зумовили збереження традиції і продовження виробництва килимів в даний час. Перші килими на військову тематику стали з'являтися відразу після введення в Афганістан обмеженого контингенту радянських військ. У 2001 році, після введення в країну армії Сполучених Штатів Америки, виробництво килимів отримало новий стимул розвитку.

Осучаснена версія історії про Лейлі і Меджнуна на афганському килимі

Афганські військові килими виготовляються досить недбало і з грубого матеріалу, автор в першу чергу орієнтується на зміст зображення [2]. На килимах можна знайти літаки, танки, автомат Калашникова, орнаменти з куль, снарядів і гранат. Поява нової техніки, наприклад, безпілотників, супроводжує їх перехід і на килими. У сюжетах, які отримують інтерпретацію на килимі, знаходять відображення не тільки бойові дії в Афганістані, а й резонансні світові події. Наприклад, після терористичних актів 11 вересня 2001 року з'явилася серія килимів, присвячених цій події, що стала популярною серед колекціонерів і простих покупців Північної Америки незважаючи на зайву натуралістичність в зображенні трагедії. Різке зростання попиту на килими, на думку продавців та експертів, породило чисто комерційну експлуатацію виготовлювачами військової тематики.

Афганські військові килими вважаються одним з найбільш яскравих проявів батального мистецтва кінця XX-початку XXI століття. В англомовному світі, з подачі продавців, колекціонерів і художніх критиків, щодо даного виду мистецтва закріпилися терміни Baluch (українська калька - «белуджі») та war rug (англ. військовий килим). Ці твори є джерелом відомостей про те, як сприймаються творцем килима події військової та політичного життя.

Популяризатором афганських військових килимів в західному світі вважається американський колекціонер Кевін Судейт, який організував їх доставку в Північну Америку. Однак представлені їм в 2014 році килими із зображенням безпілотників деякими мистецтвознавцями, наприклад, Найджелом Лендон з Австралійського національного університету, вважаються неаутентичними [3].

Класифікація

Мистецтвознавці підрозділяють афганські військові килими на три типи:

  • Протестні;
  • Переможні;
  • Сувенірні.

Протестні килими характеризуються зображеннями військової техніки різних держав і формувань, що діяли на території Афганістану. У традиційному візерунку присутні зображення військової техніки і зброї, що належать Радянській Армії, Армії США чи руху Талібан.

Переможні килими також містять зображення озброєння, але в цьому випадку - моджахедів, які протистояли вторгненню. Іншим поширеним малюнком на переможних килимах є карти виведення радянських військ.

Сувенірні килими мають чисто комерційну спрямованість: вони виготовляються з метою продажу і містять зображення, затребуване ринком і часто не відбиває думку автора. Зокрема це стосується килимів із зображенням атак веж-близнюків.

Література

  • Jürgen Wasim Frembgen and Hans Werner Mohm: Lebensbaum und Kalaschnikow. Krieg und Frieden im Spiegel afghanischer Bildteppiche, Gollenstein Verlag (publishers), Blieskastel (in Germany), 2000, ISBN 978-3933389312. (This is the first known serious and detailed study of any substance in the field of the so-called "War Rugs" from Afghanistan.[4])
  • Enrico Mascelloni: War Rugs: The Nightmare of Modernism, Skira, 2009, ISBN 978-8861308664.
  • Till Passow u. Thomas Wild (edit): Knotted Memories. War in Afghan rug art, Catalogue to accompany the exhibition featuring selected pieces from Till Passow's collection of Afghan war rugs, 27 February - 20 March 2015 (German and English), Berlin 2015.[5]

Зовнішні посилання

  • Rug-of-War by Mimi Kirk, Smithsonian.com, 4 February 2008.
  • Rugs of War, Blog by Nigel Lendon and Prof. Tim Bonyhady of the Australian National University.

Примітки

  1. http://inosmi.ru/photo/20150206/226077711_226074790.html
  2. http://www.kover-samolet.ru/cgi-bin/main3.cgi?
  3. https://esquire.ru/carpet
  4. Rugs of war bibliography
  5. Press Release: Knotted Memories.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.