Ахом
Королівство Агом (асс. আহোম ৰাজ্য, гінді आहोम साम्राज्य? англ. Ahom kingdom, також Королівство Ассам[1]; 1228—1826) — держава у долині річки Брахмапутра, зосереджена навколо території сучасного індійського штату Ассам.
|
Історія
Засновником держави був Сукапгаа, шанський принц з Монґ Мао. Він перетнув Паткайські гори та заснував державу у долині річки Брахмапутра, між царствами Чутія та Качарі. Розширюючись у західному та південному напрямках, царство перетворилось на багатонаціональну державу. Особлива експансія відзначалась за часів правління Сугунґмунґа у XVI столітті.
Під час володарювання Судінґпаа було встановлено перші контакти з моголами. Судінґпаа майже цілком звільнив країну від впливу моголів, а за часів правління його сина, Сутамли, Агом перебував на піку своєї могутності.
Після повстання Моаморіа королівство ослабло, а потом стало жертвою вторгнення бірманців. Перша англо-бірманська війна призвела до поразки бірманців, і за угодою в Яндабу 1826 року британці взяли Ахом під свій контроль.
Джерела
- Gogoi, Lila (1991). The History of the system of Ahom administration. Punthi Pustak, Calcutta.
- Gogoi, Nitul Kumar (2006). Continuity and Change among the Ahoms. Concept Publishing Company, Delhi.
- Gogoi, Padmeshwar (1968). The Tai and the Tai kingdoms. Gauhati University, Guwahati.
- Guha, Amalendu (1991). Medieval and Early Colonial Assam: Society, Polity and Economy. K.P. Bagchi & Co, Calcutta.
- Guha, Amalendu (December 1983). The Ahom Political System: An Enquiry into the State Formation Process in Medieval Assam (1228-1714). Social Scientist 11 (12): 3–34. doi:10.2307/3516963.
- Kakoty, Sanjeeb (2003). Technology, Production and Social Formation in the Evolution of the Ahom State. Regency Publications, New Delhi.