Ахтала (монастир)

Ахтала (вірм. Ախթալա) або Птгаванк (вірм. Պտղավանք) — монастир та фортеця на невеликому плато в ущелині річки Дебед (нині селище міського типу Лорійської марза Вірменії).

Ахтала

41°09′02″ пн. ш. 44°45′50″ сх. д.
Країна  Вірменія[1]
Розташування Ахтала[1]
Тип монастир і культурна власність
Стиль вірменська архітектура
Дата заснування 10 століття

Ахтала
Ахтала (Вірменія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

У X ст. фортеця Птгаванк (Ахтала) стала найважливішим стратегічним пунктом царства Кюрікян-Багратіди. Напис на вірменською мовою на хачкар е повідомляє про зведення в 1188 у Маріам, дочкою царя Ташир-Дзорагета Кюріке, церкви Пресвятої Богородиці. На початку XIII ст. атабеки Івана Мхаргрдзелі (Долгорукий) з роду Закарянів, впливова особа при дворі грузинської цариці Тамари, який перейшов з Вірменської Апостольської в лоно Православної церкви, передає монастир халкідонітам і перебудовує вірменський храм.

Кіракос Гандзакєци, автор XIII століття і сучасник цих подій повідомляє[2]:

Помер і Іване, брат Закаре, і був похований в Пхіндзаанке, біля входу в побудовану ним самим церкву; він відібрав її в вірмен і перетворив на грузинський монастир.

У XIII ст. власниками монастиря були Закарян, Птгаванк став найбільшим халкідонітським монастирем і культурним центром Північної Вірменії, але адміністративно був центром єпархії Грузинської Православної Церкви. У вівтарній апсиді головного храму була зроблена призначена для архієрейського богослужіння ніша, нетипова для халкідонітскіх храмів Північної Вірменії. У сірий. XIII ст. в монастирі працював Симеон Пліндзаханеці, про що свідчить зберігся в рукописі 1248 колофон, «виконаний рукою негідного Симеона», який перекладав "з грузинської мови на вірменську мову в країні вірменської, в монастирі грузинському, який називається"Пліндзаханк"[3]. У XIV ст. назву «Пліндзаханк» зникає з історичних джерел. Імовірно з 30-х рр. XIV ст. монастир увійшов до Ахтальскую митрополію Мцхетського католікосату. У 1438 р. вперше в джерелах згадується село з назвою Ахтала як власність Грузинського католікосату. На поч. XVIII ст. монастир прийшов в запустіння, при Атени Сіоні існувало подвір'я єпископа Ахтальского. У 1801 р. указом російського імператора Олександра I Ахтала перетворена в центр Грецької Православної Церкви в Закавказзі. В наш час[коли?] залишається найважливішим місцем паломництва греків, щороку 21 вересня відзначають в Ахтале свято Різдва Богородиці.

Будова

Фортечна стіна

Головний храм Ахтали — храм Пресвятої Богородиці, — це хрестово-купольна споруда, несохранившийся купол якої спирався на 2 восьмигранних стовпа і предапсідние пілястри. Синкретизм рис вірменського і грузинського зодчества XIII ст., Характерний для цього храму, особливо проявився у формах і декораціях екстер'єру, де типово грузинськими є великі орнаментовані хрести і обрамлення вікон, а портали співзвучні вірменським зразкам. Із заходу до храму приблизно в середині XIII ст. були прибудовані усипальниця Івана і портик з відкритою аркатурою прямокутні в плані. Розписи церкви датуються між 1205 і 1216 рр.. Відповідно до грузинської традицією в вітрилах поміщені зображення євангелістів в медальйонах, а на лицьовому боці арок текст Пс 103. 19 на асомтаврулі. Іконографічна програма вівтарної апсиди (у конхе Богородиця з Немовлям на троні, нижче композиція «Причастя апостолів», під нею 2 ряди святителів) відтворює найсуворіші візант. зразки. Зв'язок з національною культурною традицією вірмен-халкідонітов проявилася у розташуванні в центрі нижнього ярусу образу Св. Григорія Просвітителя. У нижній частині зап. стіни зображені святі Грузинської Церкви, серед яких Св. рівноапостольні Ніна та Іван Зедазнелі. У південному і північному рукавах просторового хреста представлені цикли розписів, присвячені Пресвятій Богородиці і Спасителя,. Дослідження стилістичних особливостей фресок і характеру надписів дозволяє припустити, що в роботі брали участь не менше 8 художників, серед них були вірменин-халкидон, знайомий з візантійською живописом позднекомніновской епохи (вівтарна апсида); художник, який прямував зразкам візант. живопису 1-й пол. XIII ст. (Верхні регістри північн Та пд. Стін і головні склепіння); майстри з Грузії, що розписав зап. стіну. Крім головного храму всередині монастиря знаходяться невелика зальних церква Св. Василя і руїни двоповерхового житлового корпусу. Навколо монастиря на різній відстані розташовуються чотири церкви-каплиці, присвячені Св. Трійці, св. апостолам, святителям Григорія Богослова і Іоанну Златоусту. Реставраційні роботи в А. здійснювалися з 1979 по 1989 р. управлінням з охорони пам'яток Вірменії.

Галерея

Інтер'єри

Примітки

  1. Wiki Loves Monuments monuments database — 2017.
  2. Кіракос Гандзакєци. Історія Вірменії, гл. 17
  3. Пам'ятні запису вірменських рукописів XIII ст. Єреван, 1984. № 199. С. 248—249


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.