Ахірам

Ахіри (приблизно 1000 до н. е.) — фінікійський цар Бібла. Його наступником був його син Ітобаал. Відомий по саркофагу.

Ахірам
Народився 10 століття до н. е.
Бібл, Гірський Ліван, Ліван
Помер 9 століття до н. е.[1]
Діяльність суверен
Саркофаг царя Ахірама з Бібла

Саркофаг Ахірама виявлений у 1923 французьким єгиптологом П'єром Монте в місті Гебал, історичному Біблі. Є одним з найважливіших пам'яток ранньої залізної доби в Фінікії. Основна сцена барельєфа зображує царя, що сидить на троні з вирізаними крилатими сфінксами. Жриця подає йому квітку лотоса. Напис на саркофазі є найранішим зі зразків фінікійської писемності. З огляду на це вважається його панування часом винайдення цієї писемності.

Напис на саркофазі

Переклад напису:

«Гробниця, яку Іттобал, син Ахірама, царя Бібла, зробив для Ахірама, його батька, коли він помістив його в будинок вічності. І якщо який-небудь цар серед царів або який-небудь правитель серед правителів або який-небудь воєначальник серед воєначальників нападе на Бібл і відкриє гробницю, нехай його владний скіпетр зламається, нехай трон його царства перекинеться, нехай мир покине Бібл! Що ж до нього самого, якщо він зруйнує цей напис, то ... »

Цікаво, що Іттобал в написі не зазначив ім'я батька Ахірама, як це було прийнято. Можливо, це тому, що батько Ахірама не був царем, а він сам прийшов до влади після перевороту.

Література

  • Pierre Montet: Byblos et l'Egypte, Quatre Campagnes des Fouilles 1921–1924, Paris 1928 (reprint Beirut 1998): S. 228–238, Tafel CXXVII–CXLI
  • Ellen Rehm: Der Ahiram-Sarkophag, Mainz 2004 (Forschungen zur phönizisch-punischen und zyprischen Plastik, hg. von Renate Bol, II.1. Dynastensarkophage mit szenischen Reliefs aus Byblos und Zypern Teil 1.1)
  • Jean-Pierre Thiollet: Je m'appelle Byblos. Paris, 2005. ISBN 2-914266-04-9
  • Reinhard G. Lehmann: Die Inschrift(en) des Ahirom-Sarkophags und die Schachtinschrift des Grabes V in Jbeil (Byblos). Mainz 2005 (Forschungen zur phönizisch-punischen und zyprischen Plastik, hg. von Renate Bol, II.1. Dynastensarkophage mit szenischen Reliefs aus Byblos und Zypern Teil 1.2)
  1. Gran Enciclopèdia CatalanaGrup Enciclopèdia Catalana, 1968.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.