Ашшур-етель-ілані

Ашшур-етель-ілані — цар Ассирії в другій половині VII століття до н. е.

Ашшур-етель-ілані
Цар Ассирії
629  623 до н. е.
Попередник: Ашшурбаніпал
Спадкоємець: Сін-шар-ішкун
 
Народження: 7 століття до н. е.
Смерть: 623 до н. е.(-623)
Країна: Ассирія
Батько: Ашшурбаніпал

Правління

629 року до н. е. Ассирія була поділена на два царства. Ашшур-етель-ілані правив у Ніневії, а його батько Ашшурбаніпал — в Ашшурі, причому Ашшур-етель-ілані вважався головним царем. А на крайньому півдні, в Уруці «царем Ассирії» вважався інший син Ашшурбаніпала Сін-шар-ішкун, який, до того ж, мав конфлікт з царем Вавилона Кандалану.

На початку 627 року помер Ашшурбаніпал, і владу в Ашшурі захопив намісник міста Набу-рехту-уцур, але те повстання було придушено особистою армією «великого євнуха» Сін-шум-лішіра. У травні того ж року помер вавилонський цар Кандалану, після чого Вавилон взагалі не визнав жодного царя, а почав датувати свої документи фіктивним продовженням правління вже померлого Кандалану. Скориставшись ускладненнями Ассирії, правитель Примор'я підбурив повстання, захопив Урук, що належав ассирійському царю Сін-шар-ішкуну, а згодом узяв в облогу Ніппур.

У серпні 627 року до н. е. ассирійський авангард перетнув вавилонський кордон і спалив містечко Шазнаку. У вересні того року до бою вступили головні ассирійські сили й почали наступ на Ніппур. Під час їх наближення Набопаласар, не прийнявши бій, відступив на південь. Ассирійці й жителі Ніппура взяли його в облогу в Уруці, утім не змогли взяти місто, були розбиті та були змушені відступити. 626 року до н. е. Набопаласар узяв царський титул.

Того ж року ассирійська армія під керівництвом Сін-шум-лішира вторглась до Вавилонії, встановивши свою владу в Аккаді й Північному Шумері. Трохи згодом жителі Ніппура визнали Сін-шум-лішира царем Ассирії, а потім те ж відбулось у Вавилоні. Перетворення Сін-шум-лішира з сановника на «царя Ассирії» відбулось, вірогідно, за санкцією Ашшур-етель-ілані, оскільки ніппурські документи мають дати обох правителів. Утім на початку вересня 626 року до н. е. становище круто змінилось. У вуличній битві в одному з міст на півдні Вавилонії армія Сін-шар-ішкуна зазнала поразки від військ Набопаласара та була змушена відступити до Ассирії. Невдовзі перших поразок зазнала й головна ассирійська армія Сін-шум-лішира.

Восени 626 року до н. е. ассирійська армія зазнала нищівної поразки від вавилонян, а згодом Набопаласар був офіційно проголошений царем Вавилона. Втім Ассирія не бажала так просто миритись із втратою Вавилона. Навесні наступного року ассирійці знову пішли у похід на Вавилон. Просунувшись недалеко вглиб, ассирійці повернули назад захищати батьківщину від вторгнення мідян.

624 року до н. е. ассирійці знову виступили проти Вавилона. Того ж року залежність Урука від Вавилона послабшала. Натомість Набопаласар спробував захопити Ніппур, що зберігав відданість ассирійцям, але зазнав невдачі.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.