Бакхіади

Бакхіади (дав.-гр. Βακχιάδαι) — нащадки Бакхіса, п'ятого царя Коринфа з династії Гераклідів, самоназва групи аристократичних родів, представники яких керували Коринфом у 747 657 рр. до н. е.[1].

Усунувши в 747 року до н. е. царя Телеста — останнього з династії Гераклідів, Бакхіади встановили в місті режим колективного управління. 200 їхніх представників складали міську раду буле, яка щорічно обирала з свого середовища притана[2]. За безпеку міста відповідав полемарх, функції верховного жерця залишилися за позбавленим усіх інших повноважень басилеєм. За переказами, Бакхіади тримались ізольовано від інших сімей, забороняючи родичам навіть брати шлюби з представниками інших родин[3].

Головним джерелом доходів Бакхіадів була транзитна торгівля. Дві коринфські гавані Лехеон на заході і Схенос на сході — були з'єднані волоком, так званим діолком, і мореплавці зазвичай віддавали перевагу перетаскуванню вантажів через Істмійський перешийок перед об'їздом навколо Пелопонесу, повз небезпечний мис Малея. Близько 710 р. до н. е., за твердженням Фукідіда, у Коринфі був створений новий тип корабля трієра[4]. За доби Бакхіадів розпочалася коринфська колонізація — у 733 р. до н. е. була заснована Керкіра[5] і Сіракузи[6]. Відомим законодавцем того часу був представник Бакхіадів Філолай, чий коханець Діокл, виграв 13-ті Олімпійські ігри 728 року до н. е. зі стадіонного бігу.

Проте наступні зовнішньополітичні ініціативи Бакхіадів були невдалими. У Лелантській війні (720–660 рр. до н. е.) Коринф підтримав Халкіду, втягнувшись тим самим у небезпечний конфлікт із Еретрією і Егіною. Наприкінці VIII ст. до н. е. за зброю взялися мешканці Мегар, які відвоювали частину колись втрачених на користь Коринфа територій[7]. Наступним був конфлікт з аргоським царем Фідоном, який не лише претендував на коринфські території, але й усіма засобами підтримував опозицію в самому Коринфі. Посварилися Бакхіади і з власною колонією на Керкірі. У 664 р. до н. е. дійшло до військових дій і першого в грецькій історії морського бою[8]. Як наслідок були фактично перервані торговельні зв'язки Коринфа з Італією і Сицилією. Громадським невдоволенням скористався Кіпсел, мати якого належала до Бакхіадів, а батько походив з ахейського роду. У 657 р. до н. е. він здійснив державний переворот. Бакхіадів не лише усунули від влади, але й вигнали з міста. Деякі з них знайшли притулок на Керкірі, але й там до них дістався наступник Кіпсела Періандр.

Примітки

  1. Павсаній. Опис Еллади, II, 4, 4
  2. Діодор Сицилійський, VII, 9, 6
  3. Геродот, V, 92
  4. Фукідід, I, 13
  5. Страбон. Географія, VI, 2, 4
  6. Фукідід, VI, 3, 2
  7. Павсаній. Опис Еллади, I, 44, 1
  8. Фукідід, I, 13, 4
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.