Барабанна струна

Барабанна струна (лат. chorda tympani), або парасимпатичний корінець піднижньощелепного вузла (лат. radix parasympathica ganglii submandibulares) — парасимпатична гілка лицевого нерва (VII пара черепних нервів). Виконує дві важливі функції — іннервує піднижньощелепну та під'язикову слинні залози і передає смакові імпульси від передніх двох третіх язика.

Барабанна струна
Схема комунцкацій та гілок лицевого нерва
Латинська назва chorda tympani
Грей subject #231 1047
Від Лицевий нерв
MeSH Chorda+Tympani+Nerve

Анатомія

Барабанна струна в своєму складі має волокна, які належать двом ядрам верхньому слиновидільному (лат. nucleus salivatorius superior) та ядру одинокого шляху (лат. nucleus tracti solitarii). Від верхнього слиновидільного ядра відходять аксони, які спочатку виходять у складі так званого проміжного нерва (лат. nervus intermedius). Тоді після входу у внутрішній слуховий отвір та перед входом в канал лицевого нерва, ці волокна долучаються до основного стовбура, проходять транзитом через колінчастий вузол (лат. ganglion geniculum)і перед тим, як основний стовбур покине лицевий канал, відходять у вигляді власне барабанної струни. Барабанна струна через каналець барабанної струни (лат. canaliculis chordae tympani) потрапляє в барабанну порожнину, де, покрита слизовою оболонкою, проходить між ручкою молоточка та довгою ніжкою коваделка. Опісля виходить з барабанної порожнини та прямує до язикового нерва (лат. nervus lingualis), який є гілкою нижньощелепного нерва. Таким чином передвузлові парасимпатичні волокна від верхнього слиновидільного ядра доходять до піднижньощелепного вузла (лат. ganglion submandibulare), де вони переключаються на завузлові волокна, які іннервують органи-мішені (великі та дрібні залози в районі нижньої щелепи та язика).

Та порція волокон, яка відходить від ядра одинокого шляху має такий же шлях, як і попередні волокна, за винятком того, що вони утворюють синапси у колінчастому вузлі, а у дистальному відділі доходять до смакових цибулин.

Функція

Барабанна струна забезпечує сприйняття смаку від двох передніх третин язика та спричинює слиновиділення з під'язикової, піднижньощелепної та ряду малих слинних залоз.

Пошкодження

У разі пошкодження всі вище перелічені функції будуть випадати.

Джерела

  • Головацький А. С., Черкасов В. Г., Сапін М. Р., Парахін А. І. Анатомія людини у трьох томах. — Вінниця : Нова Книга, 2009. — Т. 3. — 376 с. — 4000 прим. прим. — ISBN 978-966-382-181-8.
  • Linda Willson-Pawells, Elizabeth J Akesson, Patricia A. Stewart. Cranial nerves in health and disease. — 2nd edition. — London : BC Decker Inc, 2002. — С. 118-139. — ISBN 1-55009-164-6. (англ.)
  • Paul W. Brazis, Joseph C. Masdeu. Localization in Clinical Neurology. — 6th. — Philadelphia : Lippincott Williams & Wilkins, 2011. — 668 с. — ISBN 978-1609132811. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.