Бар'єр (підприємство)

Державне підприємство «Бар'єр» (ДП «Бар'єр») — було створено в 2001 році для обслуговування хвостосховищ радіоактивних відходів (РАВ), що утворилися від переробки уранової руди на Придніпровському хімічному заводі, що у період з 1949 по 1991 рік переробляв доменний шлак, урановмісні концентрати та уранову руду.

Державне підприємство “Бар’єр”
Тип державне підприємство
Форма власності державне підприємство
Спеціалізація обслуговування хвостосховищ радіоактивних відходів
Засновано 2001
Штаб-квартира м. Кам'янське, Південний район, пр-т Аношкіна, 179б
Ключові особи Рець Юрій Миколайович (керівник)
Мартиненко Тетяна Іванівна (бухгалтер)
Власник(и) Держава Україна

Підприємство здійснює свою господарську діяльність на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 13 грудня 2000 року № 562 та є відповідальним за виконання заходів Державної цільової екологічної програми приведення в безпечний стан уранових об'єктів виробничого об'єднання «Придніпровський хімічний завод», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009 року № 1029.


Історія створення

Історія створення ДП «Бар'єр» пов'язана з багаторічною діяльністю виробничого об'єднання Придніпровський хімічний завод (ВО «ПХЗ»).

Реструктуризація ВО «ПХЗ», проведена після припинення його діяльності з переробки уранових руд, привела до утворення понад 10 різних спеціалізованих підприємств — ДП «Смоли», ДНВП «Цирконій», ДП «ПГМЗ», ДП «ПХЗ», ДП «Поліхім» та ін. Діяльність більшості з цих підприємств не пов'язана з переробкою уранових руд та стосується іншої господарської діяльності. На даний час розподіл об'єктів на території колишнього ВО «ПХЗ» не враховує особливості їх розташування, рівня і характеру радіоактивного забруднення, технічного стану і негативного впливу накопичених відходів переробки уранових руд на навколишнє середовище та здоров'я працюючих там людей.

Тож, створення ДП «Бар'єр» в 2001 році було зумовлено необхідністю обслуговування хвостосховищ радіоактивних відходів (РАВ), приведення в екологічно безпечний стан та забезпечення захисту населення від шкідливого впливу небезпечних об'єктів ВО «ПХЗ».

У 2003 році створено Державну програму «Приведення небезпечних об'єктів виробничого об'єднання „Придніпровський хімічний завод“ в екологічно безпечний стан і забезпечення захисту населення від шкідливого впливу іонізуючого випромінювання на 2005–2014 роки» (Постанова КМУ від 26.11.2003 р. № 1846), в 2008 році Розпорядженням КМУ затверджено план першочергових заходів вирішення екологічних проблем Дніпродзержинська.

У 2014 році директором ДП «Бар'єр» став Плєшаков Андрій Олександрович

Діяльність

Головними завданнями ДП «Бар'єр» є здійснення рекультиваційцно-відновлювальних робіт на радіоактивно-забруднених територіях, поводження з відходами переробки уранових руд та обладнанням, забрудненим радіонуклідами природного походження, поводження з джерелами іонізуючого випромінювання та радіоактивними відходами на підставі чинного законодавства України (Закони України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», «Про поводження з радіоактивними відходами», «Про видобування і переробку уранових руд», «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання», «Про охорону навколишнього природного середовища» та інші).

Основними напрямками діяльності підприємства є: експлуатація хвостосховищ відходів переробки уранових руд, виведення хвостосховищ із експлуатації, проведення регламентних робіт на хвостосховищах; дезактивація будівель, споруд, обладнання на території; проведення радіаційного контролю, радіаційний моніторинг навколишнього природного середовища, поводження з джерелами іонізуючого випромінювання та інші.

На сьогоднішній день підприємство має атестовану вимірювальну лабораторію радіаційного контролю та моніторингових досліджень, яка може виконувати послуги з радіаційного контролю радіонуклідів з радіохімічними виділеннями.

Екологія

На території підприємства та за його межами утворено сім хвостосховищ («Західне», «Центральний Яр», «Південно-східне», «Дніпровське», «Сухачівське» (перша та друга секції) та «Лантанова фракція»), два сховища відходів уранового виробництва («ДП-6» та «База С») і цех для отримання окису-закису урану з азотнокислих розчинів (будівля N 103). У хвостосховищах накопичено до 42 млн тонн відходів переробки уранових руд (відходи-хвости).

Загальна площа хвостосховищ — 2,43 млн, а сховищ відходів уранового виробництва — 0,25 млн кв. метрів.

Підприємство здійснює повномасштабне обстеження цих об'єктів, виконання невідкладних заходів щодо запобігання виникнення радіаційних аварій та зменшення дозового навантаження на населення, а також створення сучасної системи радіаційного моніторингу.

Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.