Бгаджан

Бга́джан (гінді भजन від санскр. भज bhaj «вшановувати») - релігійний спів в індуїзмі, іноді стародавнього походження. Термін «бгаджан» часто використовується як синонім «кіртана». Бгаджаном також називають просто духовну діяльність, спрямовану на задоволення Бога.

Харідас Свамі навчає Тансена в присутності Акбара

Практика співу бгаджанів характерна для традицій бгакті в індуїзмі, зокрема для вайшнавізму. Бгаджан це дійство, яке допомагає людині відчути себе ближче до своєї істинної духовної сутності (Дживи, атмана), та/або до Бога (Брахмана й Ішвари). Як правило, Бгаджан - це ліричні пісні, що виражають почуття любові і відданості Богу в одній з Його форм або іпостасей. Часто в бгаджанах описуються ліли, імена та риси обраного божества. Оспівування бгаджанів і кіртанів є популярним способом поклоніння серед послідовників традицій бгакті в індуїзмі. Така популярність також викликана тим, що багато гуру у своїй проповіді підкреслюють важливість співу бгаджанів. Свою форму бгаджанів також використовують у суфістському кауалі.

Бгаджани уходять своїм корінням у стародавню ведичну традицію. Музика, що традиційно використовується для бгаджанів, зазвичай є індійська класична музика, яка ґрунтується на рагах і талах. Для бгаджана використовуються всі традиційні індійські музичні інструменти, такі як віна, саранґі, вену (флейта), мріданґа й табла.

Історично, традиція бгаджану походить з ведичної традиції співу гімнів «Сама-веди», третьої Веди писань індуїзму. Бгаджани відрізняються від санскритських шлок своїм легким духом, простою обробкою і глибоким відгуком серед маси населення. Бгаджани зазвичай оспівують у групі віруючих, яку веде обраний соліст. Традиційними темами для бгаджанів є різні історії й епізоди з життя богів і святих, уривки з їх віровчень, а також опис рис і слави богів.

Бгаджан як жанр пройшов довгий шлях розвитку. Традиційні форми співу бгаджанів, такі як нірґуни, ґоракханатгі, валлабгапантгі, аштачгар та мадгура-бгакті, формувалися впродовж століть. Кожна традиція має свій набір бгаджанів і свої методи їх оспівування. Традиція бгаджану Південної Індії відома як сампрад'я бгаджан.

В Середньовіччі, Тулсідас, Сурдас, Міра Баї, Нароттама Даса (засновник стилю чаран-хаті), Кабір та інші склали багато бгаджанів і виступили засновниками ряду стилів цього жанру. У другій половині XX століття, такі композитори як Вішну Діґамбар Палушкар та Вішну Нараян Бгаткханде почали використовувати в традиції бгаджан індійську класичну музику, якій історично відводилося «елітне» місце в індійській музичній культурі. Таким чином вони демократизували традицію раги. У той час як більшість індуїстів слідують традиційним формам співу бгаджанів, деякі послідовники індуїзму також експериментують використовуючи не-індійські інструменти, наприклад ґітару і домішують інші музичні стилі, такі як джаз. Особливо це характерно для індуїстських рухів, що мають велике число прихильників на Заході, таких як Міжнародне Товариство Свідомості Крішни.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.