Бельовське князівство

Бельовське князівство — одне з удільних князівств Чернігово-Сіверської землі з центром у Бельові. Утворилося внаслідок розпаду Новосильського князівства. Відносилося до Верховських князівств. Обіймала землі у верхів'ях річки Оки (нині територія Тульської області Російської Федерації). 1558 року приєднано до Московського царства.

Бельовське князівство

кінець XIV століття  1558
Столиця Бельов
Релігія Православ'я
Форма правління монархія

Історія

Приблизно в 1390-х роках Бельов як уділ було виділено Романом Семеновичем, князем Новосильським і Одоєвським для свого сина Василя. Останній помер ще за життя батька (до 1402 року). Його син Михайло успадкував Бельовський уділ. 1437 року князівство стало місцем битви між московським військами та казанськими татарами, в якій останній здобули перемогу, сплюндрувавши князівство.

Онуки Василя Бельовського — Федір та Василь Михайловичі — разом керували Бельовським князівством у 1459 році, маневруючи між Великим князівством Литовським і Великим князівством Московським. Федір Михайлович загинув в бою з татарами, після чого Василь став одноосібним князем.

Іван Васильович Бельовський наприкінці 1489 року перейшов на московську службу, зберігаючи свою частку в князівстві. Свої частки у зберігали також його брати Андрій та Василь. Перший у 1490 році перейшов було на московську службу, але відразу ж вернувся в Литву. Наступного року він остаточно став московським васалом, що було визнано угодою 1494 року між Литвою і Москвою. Князь Василь Васильович присягнув Москві в 1492 році. Частки Андрія і Василя Васильовичів, які не мали прямих спадкоємців, за новою московською традицією успад­кування, перейшли до великого князя Московського. Частку Івана Васильовича успадкував його молодший син Іван, оскільки старший Семен помер у дитинстві.

У 1555 році князівство фактично перейшло під управління великого князя. У 1558 році після смерті князя Івана Івановича Бельовського його володіння остаточно приєднано до Московського царства. Втім того ж року Бельовське князівство передано Дмитру Вишневецькому. 1561 року остаточно ліквідовано як уділ.

Джерела

  • Шеков А. В. Верховские княжества (Краткий очерк политической истории. XIII — середина XVI вв.). Тула, 1993 (рос.)
  • Цемушаў В. Бялёўскае княства // Вялікае княства Літоўскае: Энцыклапедыя. У 3 т. Т.1: Абаленскі — Кадэнцыя / Рэдкал.: Г. П. Пашкоў (гал.рэд.) і інш.; Маст. З. Э. Герасімовіч. — Мн.: БелЭн, 2005. — 688 с.: іл. С. 206. ISBN 985-11-0315-2 ISBN 985-11-0314-4 (т. 1)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.