Берсійські довбанки

Берсійські довбанки (фр. Pirogues de Bercy) — човни, що датуються епохою неоліту, виявлені під час земляних робіт на південному сході від спортивно-концертного комплексу «Берсі Арена» в Парижі, на місці колишніх винних складів Берсі[1]. Паризька вулиця Пірог-де-Берсі (Pirogues de Bercy) отримала свою назву на їх честь.

Берсійські довбанки
фр. Pirogues de Bercy
Одна з Берсійських довбанок в експозиції музея Карнавале (Париж).
Одна з Берсійських довбанок в експозиції музея Карнавале (Париж).
Доба: Неоліт
Датування: 5-3 тис. до н.е.
Країна: Франція
Регіон:
Населений пункт: Париж
Дата відкриття: 1991/92 р.р.
Місце збереження матеріалів: музей Карнавале в м.Париж

 Берсійські довбанки у Вікісховищі

Опис

Берсійські довбанки представляють собою залишки десяти човнів епохи неоліту, знайдених у 1991/92 роках в Парижі, на березі Сени, під 15-метровим шаром річкових відкладень.

Два найбільш повні зразки датовані, відповідно, 4800-4300 роками до нашої ери, та біля 2700 роком до нашої ери.

Ці човни, виготовлені з цільного дубового стовбура називають моноксилами, від грец. μονόξυλον: μονό- («одиночне») + ξύλον («дерево») (зроблені з одного дерева).

Їх виготовляли шляхом випалення серцевини стовбура дерева спочатку вогнем, а потім видовбування різними кам'яними знаряддями, які залишили свій слід у деревині. Човни використовувались як для риболовлі, так і в якості транспортних засобів[2].

Деякі з цих човнів демонструються в Музеї Карнавале в Парижі разом з іншими артефактами, що відносяться до того ж періоду.

Інші каное-довбанки

Берсійські неолітичні каное не є найдавнішими знайденими довбанками ані у світі[3], ані навіть у Франції. На території Франції в давньому руслі Сени було знайдено Нуаян-сюр-Сенську довбанку з соснового стовбура, що датується приблизно 7500 роком до н.е. (період мезоліту), а найстарішим відомим човном-довбанкою вважається каное з Пессе з нідерландів, що датується приблизно 8000 роком до н. е.

Див. також

Примітки

  1. Arnold Béat. Les pirogues néolithiques de Paris-Bercy [Traces de travail et techniques de façonnage]. In: Archaeonautica, 14, 1998. Construction navale maritime et fluviale. Approches archéologique, historique et ethnologique. pp. 73-78. DOI:10.3406/nauti.1998.1188
  2. Sur les rives de la Seine, le site néolithique de Paris-Bercy
  3. Les pirogues sur le site du musée Carnavalet


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.