Битва на Црні

Битва на Црні — це бій між болгарською армією та арміями Антанти, який відбувся протягом жовтня-листопада 1916 року на Південному фронті під час Першої світової війни.

Перша світова війна
Cherna-River-Bulgarian-Officers-1917.jpg
Болгарські офіцери на річці Црна у 1917 році
Дата жовтень - листопад 1916
Місце околиці села Брод, смуга річки Чорна (нині Македонія)
Результат Болгарські війська відійшли від лінії Бітола до лінії Пелістер
Противники
Третя французька республіка
Королівство Сербія
Російська імперія
Третє Болгарське царство
 Німецька імперія


Командувачі
Віктор Кордоньє
Живойін Місіч
Тодор Митов
Георгій Большаков


Сили сторін
5000 сербів і 7000 французів і росіян добровольців 26 000 болгари та німці


Військові втрати
2000 невідомо (величезні)


Хід бою

У серпні 1916 року Болгарська армія проводить наступальну Лерінську операцію. Після її зриву сили Антанти переходять у контрнаступ. Вони захоплюють Каймакчалан 2 жовтня і продовжують до Бітоли. 18 жовтня вони перетинають річку Црну біля села Брод і підсилюють її на лівому березі. Перша болгарська армія робить контратаку, але вона провалюється. 23 жовтня вогонь супротивника досягає великих масштабів. Французи діють у кенійському полі. [1] Протягом тижня противники Болгарії атакуються кілька разів, але не досягають успіху. Напади Сербії на Чорну пов'язку також були відхилені.

У кожному невдалому нападі артилерія Антанти посилює вогонь. Втрати зростають усе більше, оскільки батареї доводиться економити ракети, що пригнічує болгар і вбиває їх мораль. 7 листопада Артилерія Антанти починає найсильніший наступ проти пожежної бригади 3/8, яка утримувала позицію між Крапе та Пологом. Через три дні втрати бригади поступово збільшувались, і 10 листопада вона, не піддаючись нападу, покинула своє розташування, негайно окуповане сербами. Після нових боїв 17 та 18 листопада болгарські війська 19 листопада були змушені залишити Бітолу і втратити 5 кілометрів позицій на північ від міста на лінії Пелістер - висота 1248 - висота 1050.

Література

  • П. Недев, Болгарія у світовій війні (1915-1918), Софія, 2001, видавництво "Аніко", ISBN 954-90700-3-4
  • Ш. Атанасов та ін. Болгарська військова спроможність в умовах капіталізму, Софія, 1959 р., Державна військова редакція МНА

Посилання

Примітки

  1. Александар Ж. Петровић (2014) "Сан Црне реке", часопис "Зенит" бр. 14, Београд,
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.