Битва при Лаодокіях

Битва при Лаодокіях — битва в Аркадії неподалік Мегалополя між спартанцями та силами Ахейського союза, котра сталась під час Клеоменової війни.

Битва при Лаодокіях
Клеоменова війна

Дата: 227 р. до н. е.
Місце: Лаодокії (неподалік Мегалополіса)
Результат: Перемога спартанців
Сторони
спартанці Ахейський союз
Командувачі
Клеомен III Арат Сікіонський
Втрати
великі

Перед битвою при Лаодокіях сторони обмінялись ударами — спартанський цар Клеомен завда стратегу Ахейського союза Арату поразки в битві при Лікеї, тоді як останній зміг захопити важливе аркадійське місто Мантінею. Слідом за цим Клеомен вторгнувся на землі найбільшого міста Аркадії Мегалополя та підійшов до розташованих поблизу від нього Лаодокій (за іншими даними, зіткнення сталось при Левктрах), де знову зустрівся із ворожою армією.

Під час якоїсь сутички легкоозброєні ахейці відтіснили супротивника до самого табору та увірвались до нього. Арат послідував за ними з важкою піхотою, проте зупинився біля якогось рівчака та відмовився переходити на інший бік (йому взагалі була властива велика обережність у битвах). Колишній тиран Мегалополя Лідіад, котрий раніше добровільно відмовився від одноосібної влади та приєднав своє місто до Ахейського союзу, був вкрай незадоволений такою поведінкою. Він став закликати вершників підтримати тих, хто переслідує ворога та не випускати перемоги з рук. Багато бійців окликнулось на це, так що Лідіад напав на праве крило ворога, розбив його та погнав. Втім, під час переслідування вони потрапили у порослу виноградом, захаращену ровами та загородками місцевість, де кіннота втратила свій бойовий лад та зазнала поразки, причому загинув і сам Лідіад.

Втікаючі з поля битви ахейські бійці шукали порятунку у своїх важкоозброєних, котрі до того стояли без дії, проте при цьому розстроїли й їх ряди. У підсумку все військо Ахейського союза зазнало важкої поразки, причому загинула велика кількість вояків.  

Ахейці звинувачували у невдачі передусім Арата, проте його особистість так приваблювала людей, що через певний час він знову був обраний на найвищу посаду стратега.  

Джерела

Плутарх, «Порівняльні життєписи»

Полібій, «Історія»

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.