Близька гідродинамічна взаємодія
Близька гідродинамічна взаємодія (БГВ) — взаємодія між твердими чи твердим і рідким об'єктами у іншій рідині (як правило — воді), яка не змішується з першою рідиною. Кількісною оцінкою БГВ є розклинюючий тиск П(h)=Ph-P0, який при Ph<P0 є мірою гідрофобної взаємодії.
Прикладом може бути взаємодія між об'єктами при селективній масляній агломерації та флотації. БГВ визначається властивостями тонких поверхневих шарів води, які можуть бути двох принципово різних типів — зі зменшеною та збільшеною тангенсійною рухливістю молекул води. Перші мають місце на гідрофільних поверхнях, другі — на гідрофобних. Так як для поверхні агрегатоутворюючих компонент (вугілля та зв'язуючого) характерний великий діапазон проміжних етапів та гідрофільно-гідрофобна мозаїчність. У першому випадку диполі води орієнтуються перпендикулярно поверхні речовини. Товщина цього шару може досягати 1-100 мкм. В ньому вода має підвищену в декілька разів в'язкість, дещо більшу густину, знижену розчинну здатність та діелектричну проникність, збільшений порівняно з об'ємною фазою тиск (Ph більше P0). При підвищенні температури товщина аномального шару зменшується, особливо різко при 65-70о (до моношару молекул води). Згідно з теорією нерозчинного об'єму Б.Дерягіна, збільшення концентрації розчинюваної речовини призводить до потоншення плівки води. Стійкість товстих β-плівок (рис. 1) визначається в основному дальнодіючими електростатичними силами, тобто фактором подвійного електричного шару (ПЕШ).
В другому випадку диполі води орієнтуються паралельно поверхні речовини. Вода в граничному шарі має на порядок меншу в'язкість, зменшений порівняно з об'ємною фазою тиск (Ph менше P0).
Див. також
Література
- Левич В. Г. Физико-химическая гидродинамика. — М.: Издат. физ.-мат. ли-тер., 1959. — 700 с.
- В.Білецький, П.Сергєєв, Ю.Папушин Теорія і практика селективної масляної агрегації вугілля. — Донецьк — 1996.