Блідіньє (природний парк)

Природний парк Блідіньє (серб. Парк природе Блидиње, хорв. Park prirode Blidinje) природний парк у Боснії і Герцеговині, розташований у центрі Динарських Альп і створений 30 квітня 1995 року. Представляє важливий природний, гідрогеологічний резерват у Динарському карсті Боснії і Герцеговини зі значною культурною та історичною спадщиною. Парк охоплює гірські хребти Динарських Альп, плато Дугополе, озеро Блідіньє, Грабовицьку долину і т. д.[2].

Блідіньє
43°36′39″ пн. ш. 17°30′31″ сх. д.
Площа: 364 км² і 35 800 га[1]
Заснований: 30 квітня 1995 і 1995[1]
Вебсторінка: blidinje.net
Країна  Боснія і Герцеговина[1]

 Блідіньє у Вікісховищі

Географія та гідрологія

Відкрита і безплідна долина утворилася під впливом танення льодовиків Чврсніци. Основу парку становить плато протяжністю від 3 до 5 км, яке лежить на висоті від 1150 до 1300 м над рівнем моря між горами Чврсніца і Вран, загальна площа парку становить 364 км2. Єдине з погляду геоморфології плато ділиться на дві відмінні географічно і топографічно частини: нижня південна частина біля озера Блідіньє і верхня північна частина біля Дугополя. Також воно ділиться між чотирма громадами Боснії: Посуш'є, Томиславград, Мостар і Ябланиця.

На півночі, уздовж річки Долянка, біля плато парку лежить рівнина Дугополе. У північно-північно-західному напрямі знаходиться гора Вран (висота 2074 м), в південно-південно-східному — гора Чрвсніца (пік Плочно висотою 2228 м). У південно-південно-східному напрямі, за озером Блідіньє, також знаходиться гора Чабуля висотою 1786 м, а на схід від Чврсніци лежить Грабовицька долина, яка розтягнулася вздовж річки Неретва і її каньйону.

Грабовицька долина

Грабовицька долина і маленький струмок Грабовиця — маленький заповідник біля Чрвсніци, який утворює глибокий каньйон між крутими і порізаними скелями. У долині лежать села Горня-Грабовиця і Доня-Грабовиця. Народний переказ говорить, що в заповіднику жила Грабовицька діва, дочка пастуха, яка відмовилася виходити заміж за багатія, у відповідь на що він убив її[2].

Озеро Блідіньє

Найважливіший гідрогеологічний феномен парку альпійське озеро Блідіньє (озеро), найбільше серед подібних у Боснії і Герцеговині. Озеро Блідіньє — прямий результат відходу льодовиків, хоча документи округу Поклечани стверджують, що озеро штучне, створене наприкінці XIX століття: місцеві жителі і тваринники закрили за допомогою гілок і глини ті отвори, по яких вода могла б протекти під землю. Площа поверхні озера становить від 2,5 до 6nbsp;км2, середня глибина — 1,9 м. Саме озеро лежить на висоті 1184 м над рівнем моря[3][2].

Флора і фауна

Скелясті схили вкриті густими сосновими лісами, в яких росте й так звана сосна Гелдрейха або «боснійська сосна» з білою корою в Масна-Луці. Навесні і влітку на схилах гір і в долині проростають три типи дикого чебрецю й численні види польових квітів.

Історія, археологія і культура

По всій долині розташовуються середньовічні боснійські надгробки стечки. Дослідження, розпочаті після визнання Блідінья природним парком, показали, що перші людські поселення з'явилися тут 2500 років тому, про що свідчать залишки іллірійських поховань і римських доріг. Археологи, виявивши некрополь в Дуго-Поле, зуміли пізніше встановити, що в VII столітті в цій місцевості поселилися слов'янські племена.

Традиційний спосіб життя

У парку знаходиться францисканський монастир, відкритий для гостей. Житлові будинки — це традиційні пастуші хатинки з солом'яними дахами, в яких живуть пастухи навесні і влітку. Зима і осінь в парку досить холодні й суворі. Територія парку вільна від мін, там чітко вказані всі стежки.

Політика

2002 року на території природного парку проголошено віртуальну державу Гайдуцька республіка Міята Томича. Засновники — туристичний підприємець і гуморист Вінко Вукоя-Ластвич, його дружина Альбіна і дочка Марія (у березні 2019 року Марія стала главою республіки). Республіка заснована на знак протесту проти неефективного рішення місцевою владою проблем місцевого електропостачання[4].

Див. також

Примітки

  1. Nationally designated areas (CDDA)
  2. Nature Park Blidinje. Процитовано 16 жовтня 2015.
  3. Radoš, Denis. A history of the occurrence of Blidinje lake (Bosnia and Herzegovina). // Geoadria : journal. — Vol. 22(1). — С. 1—40.
  4. Hajduci na Vranu ljude samo po očima pamte (серб.). Nezavisne. Архів оригіналу за 5 липня 2009. Процитовано 30 червня 2008.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.