Боботі
Боботі (афр. Bobotie) - південноафриканська страва, що складається з приправленого прянощами м'ясного фаршу, залитого топінгом на основі яєць, і запеченого[1].
Походження | ПАР |
---|---|
Необхідні компоненти | кайма |
Походження назви та рецепту
Боботі, як видається, є варіантом страви Patinam ex lacte, задокументованої давньоримським письменником Apicius: шари приготованого м'яса, з кедровими горіхами, приправленого перцем, насінням селери і асафетиди. Їх готували доти, доки аромати не змішувалися, потім додавався верхній шар з яйця та молока. Коли останній запікався, страва була готова до подачі [2]. К. Луї Лейпольдт, південноафриканський письменник і гурман, писав, що рецепт був відомий в Європі в сімнадцятому столітті[3].
Походження слова «боботі» спірно. Етимологічний словник африкаанс стверджує, що ймовірне походження - малайське слово boemboe, що означає спеції карі [4]. Інші вважають, що воно походить від боботока[5], індонезійської страви, яка складалося з абсолютно інших інгредієнтів[6]. Перший рецепт боботі з'явився в голландській кулінарній книзі в 1609 році[6]. Згодом він був доставлений в Південну Африку і прийнятий малайською громадою Кейптауну[1]. До його складу також входить порошок карі, який залишає легкий присмак[7]. Його часто подають з самбалом[8]. Страва відома на мисі Доброї Надії з 17 століття, коли її готували з баранини та свинини[9].
Приготування
Сьогодні боботі набагато частіше роблять з яловичини або баранини, хоча також можна використовувати свинину. Ранні рецепти включали імбир, майоран та цедру лимона; введення порошку карі спростило рецепт, але основна концепція залишається тією ж. Деякі рецепти також вимагають додавання в суміш нарізаної цибулі та мигдалю. Традиційно боботі включає в себе сухофрукти, такі як родзинки або кишмиш. Його часто прикрашають лавровим листом, волоськими горіхами, чатні та бананами[10]. Хоча ця страва не є особливо гострою, вона включає в себе безліч смаків, які можуть додати складності. Наприклад, сухофрукти (зазвичай абрикоси і родзинки/кишмиш) контрастують зі смаком карі. Текстура страви також складна: запечена яєчна суміш доповнює просочений молоком хліб, який додає страві вологи. Боботі зазвичай подають із «жовтим рисом», який представляє собою рис, приготований з куркумою.
Рецепт Лейпольдта
У книзі рецептів Лейпольдта, опублікованій в 1933 році, говориться про дрібний фарш, панірувальні сухарі, молоко, цибулю та олію, а також соусі карі, який приготований із спецій, цукру, лимонного соку, перцю чилі та оцту. Це запікається з начинкою з яйця та молока[11].
Рецепт Туллекен
У рецепті 1923 року, розробленому місіс С. ван Х. Туллекен, використовуються баранина, мигдаль, есенція гіркого мигдалю, цибуля, масло, хліб, порошок карі, лимонний сік, яйця та цукор, запечені з заварним кремом з яєць і молока[12].
Bobotie в Африці
Рецепти боботі були принесені південноафриканськими поселенцями в інші частини Африки. Сьогодні можна знайти рецепти, які виникли в громадах поселенців - африканерів в Кенії, Ботсвані, Зімбабве та Замбії. Існує варіант, який був популярний серед 7000 бурських поселенців, що оселилися в долині річки Чубут в Аргентині на початку 20-го століття, в якому суміш боботі упаковується в гарбуз, який потім запікають до готовності.
Примітки
- "Bobotie" - Times Live
- Claassens, H.W., Die Geskiedenis van Boerekos 1652-1806, unpublished D.Phil. thesis, University of Pretoria, 2003 pp. 195-6.
- C. Louis Leipoldt, Leipoldt's Cape Cookery, Cape Town, 1976, p. 16.
- Etimologiewoordeboek van Afrikaans, WAT, 2003 p. 58.
- Theodora Hurustiati (10 листопада 2013). Bobotie's melting pot. The Jakarta Post. Процитовано 12 травня 2015.
- Smit, S., and Fulton, M. (1983) The South African Encyclopedia of Food and Cookery. Cape Town; C Struik.
- "Bobotie Is South African Favorite" – The Hartford Courant. Архів оригіналу за 3 листопада 2012. Процитовано 24 вересня 2021.
- "Sampling South Africa Cooks Meld Far Flung Cuisines to Create a Flavor for a Nation" – Richmond Times[недоступне посилання]
- "Bobotie, South Africa's Indigenous Cuisine" – New York Times
- "Bobotie, a local and international winner" - Independent Online
- Leipoldt, C. Louis, Kos vir die Kenner, Human & Rossouw, 2011, p. 253.
- Tulleken, S. van H., The Practical Cookery Book for South Africa, 22nd edition, 1947, p. 133.
Посилання
- М'ясний кекс "Боботі"
- Bobotie recipe from Laurens van der Post
- Bobotie recipe from Boma at Disney's Animal Kingdom Lodge