Боботі

Боботі (афр. Bobotie) - південноафриканська страва, що складається з приправленого прянощами м'ясного фаршу, залитого топінгом на основі яєць, і запеченого[1].

Боботі
Походження  ПАР
Необхідні компоненти кайма

Походження назви та рецепту

Боботі, як видається, є варіантом страви Patinam ex lacte, задокументованої давньоримським письменником Apicius: шари приготованого м'яса, з кедровими горіхами, приправленого перцем, насінням селери і асафетиди. Їх готували доти, доки аромати не змішувалися, потім додавався верхній шар з яйця та молока. Коли останній запікався, страва була готова до подачі [2]. К. Луї Лейпольдт, південноафриканський письменник і гурман, писав, що рецепт був відомий в Європі в сімнадцятому столітті[3].

Походження слова «боботі» спірно. Етимологічний словник африкаанс стверджує, що ймовірне походження - малайське слово boemboe, що означає спеції карі [4]. Інші вважають, що воно походить від боботока[5], індонезійської страви, яка складалося з абсолютно інших інгредієнтів[6]. Перший рецепт боботі з'явився в голландській кулінарній книзі в 1609 році[6]. Згодом він був доставлений в Південну Африку і прийнятий малайською громадою Кейптауну[1]. До його складу також входить порошок карі, який залишає легкий присмак[7]. Його часто подають з самбалом[8]. Страва відома на мисі Доброї Надії з 17 століття, коли її готували з баранини та свинини[9].

Приготування

Сьогодні боботі набагато частіше роблять з яловичини або баранини, хоча також можна використовувати свинину. Ранні рецепти включали імбир, майоран та цедру лимона; введення порошку карі спростило рецепт, але основна концепція залишається тією ж. Деякі рецепти також вимагають додавання в суміш нарізаної цибулі та мигдалю. Традиційно боботі включає в себе сухофрукти, такі як родзинки або кишмиш. Його часто прикрашають лавровим листом, волоськими горіхами, чатні та бананами[10]. Хоча ця страва не є особливо гострою, вона включає в себе безліч смаків, які можуть додати складності. Наприклад, сухофрукти (зазвичай абрикоси і родзинки/кишмиш) контрастують зі смаком карі. Текстура страви також складна: запечена яєчна суміш доповнює просочений молоком хліб, який додає страві вологи. Боботі зазвичай подають із «жовтим рисом», який представляє собою рис, приготований з куркумою.

Рецепт Лейпольдта

У книзі рецептів Лейпольдта, опублікованій в 1933 році, говориться про дрібний фарш, панірувальні сухарі, молоко, цибулю та олію, а також соусі карі, який приготований із спецій, цукру, лимонного соку, перцю чилі та оцту. Це запікається з начинкою з яйця та молока[11].

Рецепт Туллекен

У рецепті 1923 року, розробленому місіс С. ван Х. Туллекен, використовуються баранина, мигдаль, есенція гіркого мигдалю, цибуля, масло, хліб, порошок карі, лимонний сік, яйця та цукор, запечені з заварним кремом з яєць і молока[12].

Bobotie в Африці

Рецепти боботі були принесені південноафриканськими поселенцями в інші частини Африки. Сьогодні можна знайти рецепти, які виникли в громадах поселенців - африканерів в Кенії, Ботсвані, Зімбабве та Замбії. Існує варіант, який був популярний серед 7000 бурських поселенців, що оселилися в долині річки Чубут в Аргентині на початку 20-го століття, в якому суміш боботі упаковується в гарбуз, який потім запікають до готовності.

Примітки

  1. "Bobotie" - Times Live
  2. Claassens, H.W., Die Geskiedenis van Boerekos 1652-1806, unpublished D.Phil. thesis, University of Pretoria, 2003 pp. 195-6.
  3. C. Louis Leipoldt, Leipoldt's Cape Cookery, Cape Town, 1976, p. 16.
  4. Etimologiewoordeboek van Afrikaans, WAT, 2003 p. 58.
  5. Theodora Hurustiati (10 листопада 2013). Bobotie's melting pot. The Jakarta Post. Процитовано 12 травня 2015.
  6. Smit, S., and Fulton, M. (1983) The South African Encyclopedia of Food and Cookery. Cape Town; C Struik.
  7. "Bobotie Is South African Favorite" – The Hartford Courant. Архів оригіналу за 3 листопада 2012. Процитовано 24 вересня 2021.
  8. "Sampling South Africa Cooks Meld Far Flung Cuisines to Create a Flavor for a Nation" – Richmond Times[недоступне посилання]
  9. "Bobotie, South Africa's Indigenous Cuisine" – New York Times
  10. "Bobotie, a local and international winner" - Independent Online
  11. Leipoldt, C. Louis, Kos vir die Kenner, Human & Rossouw, 2011, p. 253.
  12. Tulleken, S. van H., The Practical Cookery Book for South Africa, 22nd edition, 1947, p. 133.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.