Бордоська рідина

Бордо́ська рідина́ (фр. Bouillie bordelaise) — водний розчин сульфату міді (CuSO4) та вапна (Ca(OH)2), використовується як фунгіцид для виноградників, фруктових ферм та у садах, городах для профілактики грибкових зараженнь рослин. Розпилюється на рослини як профілактичний засіб; дієвий ефект розчину забезпечується контактом іонів міді з міцелієм гриба та сповільненням його росту, є малофективним для існуючого міцелію гриба всередині листків, куди розчин потрапити не може.[1] Засіб був винайдений у регіоні Бордо Франції наприкінці 19 століття. При застосуванні у великих кількостях щорічно протягом багатьох років, то мідь стає забруднювачем.

Готовий розчин бордоської рідини
Листя винограду, оброблене розчином бордоської рідини

Застосовується проти парші яблуні та груші, мільдью винограду, фітофтори картоплі, антракнозу огірків та інших хвороб сільськогосподарських культур.

Виготовлення

Виготовляється з розчину мідного купоросу CuSO4 • 5Н2О і вапняного молока Са(ОН)2. Загальновживана концентрація бордоської рідини — 1%-на, для рослин з молодими листочками — 0,5%-на. При обприскуванні плодових дерев до розпускання бруньок використовують 3—4%-ну бордоської рідини на 1 га витрачають від 5 до 15 кг мідного купоросу і стільки ж вапна. Щоб запобігти опікам листя, вапно слід додавати в розчин до утворення слаболужної реакції. Для одночасної боротьби з шкідниками до бордоської рідини можна додавати паризьку зелень, арсенат кальцію, анабазин-сульфат або нікотин-сульфат.

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.