Братська могила радянських воїнів (Баранівка)

Братська могила радянських воїнів — пам'ятка історії місцевого значення, що знаходиться в місті Баранівка, районному центрі Баранівського району Житомирської області, охоронний номер 135.

Історія пам'ятки

Місто (на той час селище) Баранівка було визволено від фашистських загарбників 3 січня 1944 р. У боях за його визволення загинули та померли від ран 102 воїни 148-ї та 351-ї стрілецьких дивізій. Всього на фронтах Другої світової війни загинули 486 жителів Баранівки.

У зв’язку із зазначеними подіями у 1975 р. у центрі Баранівки, на майдані Волі, було здійснено перепоховання 102-ох воїнів 148-ї та 351-ї стрілецьких дивізій з місця їх первинного поховання (кладовища на вулиці Першотравенській) до спільної братської могили та встановлено чотиригранний залізобетонний обеліск, облицьований гранітними плитками чорного кольору, на вершині якого розміщено залізобетонну скульптуру воїна з автоматом у руці, котрий піднімається в бій на захист рідної землі. 9 травня 1975 р. відбулося урочисте відкриття обеліска.

У 1989 р. ліворуч від обеліска на бетонному постаменті були встановлені 19 лабрадоритових плит. На центральній з них викарбувано меморіальний напис російською мовою: «Вечная слава воинам-землякам пос. Барановка, павшим в боях за свободу и независимость нашей Родины в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 гг.», а на інших висічено прізвища 486 жителів Баранівки, які загинули на фронтах Другої світової війни.

Опис

Братська могила знаходиться на майдані Волі, серед природних зелених насаджень неподалік від громадської забудови.

Перед обеліском, на постаменті з червоного граніту розміщено 2 горизонтальні плити з полірованого чорного граніту, на яких височіє гранітна основа чорного кольору для Вічного вогню. Вічний вогонь - декоративний круг з неіржавіючої сталі, у який вписана об’ємна п’ятикутна зірка із сплаву кольорових металів з газовим пальником по центру.

Територія об’єкта впорядкована. Більша її частина вимощена бетонними плитами, які обкладені по периметру бетонними бордюрами. Обабіч та з тильного боку височіють листяні і хвойні дерева, кущі горобини. По периметру встановлені ліхтарі вуличного освітлення.

Пам’ятка використовується як об’єкт екскурсійного показу для туристів, меморіальне місце, з метою патріотичного виховання молоді, вшанування пам’яті.

Джерела

  • Державний архів Житомирської області. – Ф. 6518, оп. 1, спр. 2. – Арк. 1-7.
  • Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації. – Ф. 199, оп. 1, спр. 2. – Арк. 3, 66; Матеріали комп’ютерного центру на загиблих воїнів. – оп. 977525, спр. 211. – Арк. 18; спр. 339. – Арк. 612.
  • Военные грозы над Полесьем. Житомирщина в годы Великой Отечественной войны. – К., 1985. – С. 186.
  • Книга Пам’яті України. Житомирська область. – Т. 1. – Житомир, 1993. – С. 2-75.
  • Баранівський РВК. Книга обліку загиблих.
  • Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська обл. – С. 154.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.