Братська могила радянських воїнів ( Кіровське цивільне кладовище Саксаганського району м. Кривий Ріг)

Братська могила радянських воїнів, що знаходиться на Кіровському цивільному кладовищі Саксаганського району м. Кривий Ріг.

Передісторія

Пам'ятка пов'язана з подіями Другої світової війни. У лютому 1944 року частини 188-ї стрілецької дивізії 37-ї армії визволяли м. Кривий Ріг. В братській могилі поховані воїни, що загинули під час визволення селища Артема.

У 1967 році встановлено пам'ятникобеліск пірамідальної форми з полірованого граніту з меморіальним написом. Відповідальний керівник проекту – інженер Кудишевський. Рішенням Дніпропетровського облвиконкому від 08.08.1970 р. № 618 пам'ятка була взята на державний облік з охоронним номером 1660.

Відповідно до списку увічнених воїнів, опублікованих на сайті http://www.krivoyrog-poshuk.ho.ua, станом на 2017 рік відомі дані щодо 10 загиблих воїнів-визволителів Криворіжжя, похованих у братській могилі на Кіровському цивільному кладовищі.

Пам'ятка

Братська могила розташована біля центральної алеї кладовища. З боку цієї алеї до могили зроблено підхід, розмірами 3,40х1,80 м. Цими ж плитами обкладено по периметру майданчик з обеліском, меморіальною плитою та огорожею. З трьох боків, крім алеї, братська могила оточена цивільними захороненнями.

Об'єкт складається з братської могили, на якій встановлено обеліск, біля підніжжя його на газоні укладена меморіальна плита з іменами похованих та огорожі. Обеліск підпрямокутної форми (верхня грань – двосхила) складається з двох полірованих гранітних блоків червоно-коричневого кольору. Розміри обеліску по низу: 0,70х0,30 м, висота – 2,5 м. На нижньому блоці викарбувано напис російською мовою у 6 рядків: «Вечная память / героям павшим / в боях за свободу / и независимость / нашей Родины / 1941-1945 гг.». Постамент під обеліском складається з двох прямокутних блоків полірованого граніту того ж кольору, зі скошеними верхніми торцями.

Розміри: 1-й (нижній) 1,20х0,8х0,35 м, 2-й (верхній): 1,0х0,60х0,55 м. Меморіальна плита з темно-рожевого полірованого граніту, розмірами 1,20х0,90х0,07 м, розташована біля підніжжя постаменту обеліска, в огорожі прямокутної форми, розмірами 1,35х1,50 м, складеної з гранітних блоків. Меморіальна плита однією (верхньою) частиною лежить на огорожі, нижньою на землі в середині огорожі.

На плиті викарбувано напис російською мовою: «Здесь похоронены 24 воина, / освободители поселка Артем» й увічнені прізвища, ініціали та дати загибелі 10 радянських воїнів. Простір між огорожею і меморіальною плитою заповнено землею.

Майданчик біля обеліску і меморіальної плити викладено уламками гранітних плиток рожевуватого кольору (мозаїка). Висота майданчика 15 см. Огорожа по периметру майданчика складається з 12 чавунних стовпчиків, круглих в розрізі, діаметром 12 см, висотою 0,45 м. Між ними декоративна загорожа з двох паралельних дротів, між якими встановлено кола з того ж матеріалу. Огорожа пофарбована чорним.

Джерела та література

  1. Братская могила Кривой Рог, Саксаганский р-н, гражданское кладбище в р-не шахты Артем-2 [електронний ресурс]. — Режим доступу до документа: http://www.krivoyrog-poshuk.ho.ua.
  2. Бухтияров В. Помним / Владимир Бухтияров. — Кривой Рог: Червоний гірник, 1994. — С. 79-80.
  3. Енциклопедія Криворіжжя: у 2-х т. / [упоряд. В. П. Бухтіяров]. — Кривий Ріг: ЯВВА, 2005. Т. 1. — 2005. — С. 134.
  4. Пам'ятники історії і культури Української РСР: каталог-довідник [П. Т. Тронько та ін.]. — К. : Інститут Історії Академії Наук Української РСР: Наукова Думка, 1987. — С. 115.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.