Буа-дю-Казьє

Буа-дю-Казьє (фр. Bois du Cazier) — колишня вугільна шахта в Шарлеруа (район Марсинель, до 1977 року був самостійною комуною), Бельгія. Шахта сумно відома як місце, де в 1956 році сталася найбільша катастрофа в історії гірничої справи Бельгії. Нині колишня шахта є музейно-меморіальним комплексом, присвяченим історії промисловості Валлонії і катастрофі 1956 року. У 2012 році разом із трьома іншими історичними шахтами Валлонії Буа-дю-Казьє було внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Буа-дю-Казьє
Країна  Бельгія
Розташування Шарлеруа
50°22′50″ пн. ш. 4°26′34″ сх. д.
Технологічні характеристики
Тип вугільна копальняd
Запаси
Сайт leboisducazier.be(фр.)
 Буа-дю-Казьє у Вікісховищі
Буа-дю-Казьє
Буа-дю-Казьє
Буа-дю-Казьє
Експозиція (промислові локомотиви) на території шахти
Один із залів музею промисловості

Катастрофа 8 серпня 1956 року

8 серпня 1956 року на глибині 975 м у шахті виникла пожежа. Безпосередньою причиною пожежі стала людська помилка: робітник неправильно розмістив вагонетку в клітині вантажного ліфта. Коли ліфт почав рухатися, вагонетка зачепила і зламала дерев'яну балку кріплення, що, своєю чергою, привело до розриву електричних кабелів і трубопроводу, призначеного для олії гідравлічних машин, що використалися в шахті. Олія відразу ж спалахнула[1]. Пожежа швидко поширилася по шахті.

З 275 гірників, що перебували під землею у момент початку пожежі, вижило всього тринадцять осіб[1].

Серед загиблих бельгійці складали меншість (95 осіб), велику ж частину складали гастарбайтери, переважно італійці (136 осіб) і представники ще десяти інших національностей[2]. Катастрофа привела до зміни структури імміграції до Бельгії. До катастрофи більшу частину трудових мігрантів складали італійці. У 1946 році Бельгія й Італія уклали договір про трудову міграцію, в результаті якого у Бельгію на тимчасове або постійне проживання приїхало приблизно півмільйона італійців, передусім для роботи в шахтах. Незабаром після катастрофи італійський уряд припинив співпрацю з Бельгією в області трудової міграції, внаслідок чого потік італійських трудових мігрантів вичерпався. Після цього Бельгія стала залучати для роботи в шахтах трудових мігрантів із Греції, Іспанії, а пізніше Туреччини і Марокко[1].

Хоча безпосередньою причиною катастрофи була людська помилка, непрямою причиною був застарілий технічний стан шахти. На той час у гірничій промисловості Бельгії вже починалася криза (яка згодом призвела до її повного зникнення), що привело до недостатніх інвестицій і, як наслідок, до поганого технічного стану устаткування[1].

Історія шахти після закриття

Шахту було відновлено після катастрофи і вона експлуатувалася ще десять років до повного закриття в грудні 1967 року[1]. У 1985 році організація італійців — колишніх шахтарів (багато хто з них не повернувся в Італію і залишився у Бельгії назавжди) почала збір підписів за збереження комплексу шахти. Петицію, що налічувала тисячі підписів, було передано міській владі Шарлеруа. В результаті цієї ініціативи 28 травня 1990 року колишній шахті був присвоєний статус пам'ятки історії. Впродовж дев'яностих років комплекс колишньої шахти був реконструйований і перетворений на музейно-меморіальний центр. Тут розміщені музей скла, музей промисловості та меморіальний музей катастрофи 1956 року[1].

У червні 2012 року в ході своєї 36-ї сесії Комітет Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО присвоїв статус пам'ятки Всесвітньої спадщини чотирьом колишнім шахтам Валлонії, зокрема і Буа-дю-Казьє.

Примітки

  1. Jo Tollebeek, Geert Buelens, Gita Deneckere, Chantal Kesteloot, Sophie de Schaepdrijver (eds.). {{{Заголовок}}}. — Т. II. — ISBN 978 90 351 3304 4.
  2. Bois du Cazier official site. 8th AUGUST 1956 SITE. Архів en/musees 8aout56.htm оригіналу за 23 березня 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.