Будинок Одеського автомобільного товариства

Будинок Одеського автомобільного товариства — пам'ятка архітектури і історії в Одесі. Будинок розташований у другому подвір'ї дуже великої ділянки родини Вассалів на Гаванній вулиці. Будинок внесений до Реєстру пам'яток культурної спадщини Одеси як пам'ятка архітектури та історії місцевого значення (охоронний номер 158-Од) під назвою флігеля.[1].

Будинок та гараж Одеського автомобільного товариства
46°29′10″ пн. ш. 30°44′13″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Одеса
Адреса Вулиця Гаванна, 5a
Тип пам'ятка архітектури
Тип будівлі житлова
Стиль історизм
Будівництво ???—1912 роки
Прибудови гараж
Статус  Пам'ятка культурної спадщини України

Будинок та гараж Одеського автомобільного товариства
Будинок та гараж Одеського автомобільного товариства (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Автомобільне товариство було засноване у 1911 році Артуром Антоновичем Анатра, К. А. Баліозом, Г. К. Березовським, Фердинандом Адольфовичем Цорном, Н. К. Ксідіасом та іншими. Товариство розміщувалось первісно у будинку Олександри Олександрівни Анатра на Пушкінській вул., 28, незабаром президентом товариства став Олександр Володимирович Вассал, який, як і засновник Автомобільного товариства А. А. Анатра був членом Одеського аероклубу.

Ще у 1911 році О. В. Вассал придбав ділянку на Гаванній вулиці, 3. Через деякий час у задній частині даної ділянки почалося спорудження спеціальної двоповерхової будівлі товариства з одноповерховим гаражем. 11 вересня 1912 року (за старим стилем) будівлі товариства було освячено[2]. Щодо попередніх власників ділянки, то вона у 1898 році належала К. Балицькій, між 1907 та 1909 роками ділянку придбала М. М. Лапатовська, у якій її і придбав Олександр Вассал, що мешкав у родинному будинку Воронцовському провулку, 7. У 1925 році у гаражі розміщувалась меблево-шпалерна артіль «Столяр»[3].

Архітектура

Будинок Автомобільного товариства є найбільш ранньою будівлею з наявних споруд ділянки, у тому ж році О. В. Вассал збирався побудувати концертну залу за проектом архітектора Ф. П. Нестурха, але ці плани не були реалізовані. Уздовж заднього краю ділянки розташована одноповерхова будівля гаражу, до неї, ближче до південного краю ділянки, прибудована двоповерхова будівля Автомобільного товариства. Остання будівля у плані є прямокутною, побудованою з каменю, фасади не вкриті штукатуркою. Завдяки виконанням сандриків з червоної цегли фасад набув виразності. З західного боку на другому поверсі на всю ширину фасаду влаштований балкон з гнутою візерунчатою огорожею. З південного боку розташований вхід до будинку, над ним влаштоване вікно сходової клітки. Огорожа сходів будинку виконана у стилі неоготики. Поряд із входом до будинку розташована брама гаража, виконана у вигляді порталу в стилі модерну. За радянських часів будинок було переобладнано під житлові квартири.

Галерея

Примітки

  1. Перелік пам'яток культурної спадщини м. Одеси, що занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення.
  2. Справочник автомобилиста, 1913
  3. ВО/1926. Вся Одещина округа б. Одесской губернии и АМССР: адресная и справочная книга — Издание ИЗВЕСТИЙ Одесского Окружкома КП(б)У, Окрисполкома и Окрпрофсовета. — Одесса: Типография «Известия», 1926 — с. 303

Джерела

  • Справочник автомобилиста, Одсса: Издательство Одесского автомобильного общества, 1913 г.
  • Тимофієнко В. Г. Зодчі України кінця XVIII — початку XX століть: Біографічний довідник. — К.: НДІТІАМ, 1999. — 477 с. (Головне управління містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації).
  • Вся Одесса: адресная книга, под редакцией В. К. Фельдберга — Одесса: Л. М. Михайловский. Год изд. 1-й. — 1899—300 c.
  • Вся Одесса: адресная книга, под редакцией В. К. Фельдберга — Одесса: Л. М. Михайловский. Год изд. 2-й. — 1900—300 c.
  • Вся Одесса: Адресная и справочная книга г. Одессы. / Изд. и ред. Л. А. Лисянского. — Одесса: Типолитография и нотопечатня И. А. Копельмана, Год изд. 5-й. 1904–5
  • Вся Одесса: Адресная и справочная книга г. Одессы. / Изд. и ред. Л. А. Лисянского. — Одесса: Год изд. 7-й. — 1908—682 с.
  • Вся Одесса: Адресная и справочная книга г. Одессы. / Изд. и ред. Л. А. Лисянского. — Одесса — 1910 с.
  • Вся Одесса: адресная и справочная книга всей Одессы с отделом Одесский уезд на 1911 г. — Год издания 1-й. — Одесса: издательство «Одесския новости» ; типография «Порядок», 1911
  • Вся Одесса: адресная и справочная книга всей Одессы с отделом Одесский уезд на 1912 г. — Год издания 2-й. — Одесса: издательство «Одесския новости» ; типография «Порядок», 1912
  • Вся Одесса: адресная и справочная книга всей Одессы с отделом Одесский уезд на 1914 г. — Год издания 4-й. — Одесса: издательство «Одесския новости» ; типография «Порядок», 1914
  • Перелік пам'яток культурної спадщини м. Одеси, що занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.