Будинок на вулиці Дорошенка, 11 (Львів)

Дім Шопена — житловий триповерховий будинок з магазинним приміщенням на першому поверсі у Львові. Пам'ятка архітектури місцевого значення № 90.[1]

Дім Шопена
м. Львів, Вулиця Дорошенка, 11
Фасад будинку
Архітектор Карел Боублік
Замовник Сабіна Гершелес

Початок будівництва 1898

Тип споруди житловий
Архітектурні стилі сецесія

Історія

Ще у 1843 році на місці триповерхової кам'яниці, був невеликий будинок, у приміщені якого був перший у Львові салон фотографії Йосифа Польмана. Новий будинок споруджено за проектором архітектора Карла Боубліка, у 1898 році на замовлення Сабріни Гершелес.[2] Над вікнами третього поверху фасад будинку прикрашає бюст Фридерика Шопена, скульптор Броніслав Солтис. До 1939 року у будинку був магазин фортепіано та інших музичних інструментів Гошелеса. За незалежності України тут відкрили бар «Гарячі бутерброди», який закрився навесні 2008 року, тепер тут магазин одягу.

Архітектура

Погруддя Шопена на фасаді будинку

Три поверховий, цегляний будинок зведений у стилі сецесія, деякі джерела подають, що будинок у стилі бароко.[3] Планування будинку не зазнало значних змін протягом часу, тому залишилось анфіладного типу. Головний фасад будинку асиметричний, з розрепованою бічною частиною, головний портал входу зміщений вправо. Перший поверх рустований. На другому поверсі, з лівого боку великий балкон з кованими ґратами, який з лівого боку дотичний до еркеру який виступає з фасаду, та тримається на ліпних кронштейнах. Ззовні еркер прикрашений гербовим картушем, та пілястрами з декоративною ліпниною. Еркер має лише одне велике вікно з півциркульним завершенням. Зверху над еркером балкон огороджений кованими ґратами. Між вікнами другого та третього поверху пілястри, які закінчуються архівольтом, а по центру них декоративний картуш з овальною нішею, в якій поміщений бюст Шопена. Над розкрепованою частиною будинок закінчується профільованим карнизом з люкарною на іншій частині кронштейни. На фасаді будинку присутні також багато інших декоративних елементів.

Примітки

Посилання

Джерела

  • Львів. Туристичний путівник. — Видавницво: Центр Європи. — Львів, 1999. — С. 180.
  • Przemysław Włodek, Adam Kulewski: Lwów. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza «Rewasz», 2006. s. — 164. — ISBN 83-89188-53-8
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.