Будинок на площі Вірменський ринок, 7

Будинок на площі Вірменський ринок, 7 (також будинок Левоновича) пам'ятка архітектури національного значення у місті Кам'янці-Подільському Хмельницької області (охоронний № 1647). Розташована на площі Вірменський ринок під № 7.

Будинок на площі Вірменський ринок, 7

48°40′24″ пн. ш. 26°34′23″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Кам'янець-Подільський
Адреса пл. Вірменський ринок, № 7
Тип житловий будинок
Тип будівлі житловий будинок
Поверхів 2
Адреса Площа Вірменський ринок

Будинок на площі Вірменський ринок, 7
Будинок на площі Вірменський ринок, 7 (Україна)
Будинок на площі Вірменський ринок, 7
Будинок на площі Вірменський ринок, 7 (Хмельницька область)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

У XVI столітті на місці сучасного будинку № 7 були два вірменські будинки, прямокутні у плані, розміром 10×8 м кожний[1][2]. У XVII столітті ці будинки було розширено у північному напрямку майже вдвічі. Відомо, що в середині XVII століття принаймні один з будинків належав вірменину Якубу (Якову) Левоновичу[3], про що свідчила табличка з написом «Jakub Lewonowicz A. D. 1646» на стіні будинку[1][4][5] (у деяких джерелах вказано 1645 рік[6]). Табличка зникла під час реставрації будинку після Другої світової війни[6] (в інших джерелах — наприкінці XIX століття[5]). Втім, деякі історики вважають будинком Левоновича сусідній будинок № 9, від якого станом на початок XXI століття лишився тільки фундамент[4].

Станом на другу половину XVII століття ці два будинки були триповерховими, на високому цоколі, а на початку XVIII століття їх об'єднали в одну будівлю[2]. Протягом XVIII—XIX століть цей новий будинок неодноразово перебудовувався і переплановувався[1][2]. Наприкінці XIX століття до східного фасаду було прибудоване додаткове приміщення, за рахунок чого площа будинку значно збільшилася. У цьому приміщенні облаштували головний вхід до будинку, прикрашений пілястрами і трикутним сандриком[6].

Наприкінці XVIII століття будинок належав відомій у місті родині Декапралевичів[6], пізніше власниками будинку були міщани Недобельський[3], Лесневич, а перед Першою світовою війною — Бронштейн.

Під час Другої світової війни будинок був значно зруйнований, а під час повоєнних реконструкцій майже повністю втратив оригінальний декор[1][6].

Опис

Будинок двоповерховий із підвалами, Г-подібний у плані, складається із двох об'ємів, має три входи[7]. Стіни будинку тиньковані, переважно кам'яні, товщиною 0,8-1,2 м, а у місцях перебудов — цегляні. Головний фасад виходить на південь, на площу, у його лівій частині розташований головний вхід до будинку, облямований пілястрами та увінчаний трикутним сандриком. Пілястри піднімаються до карниза другого поверху і завершуються аналогічним сандриком. Вікна прямокутні, облямовані простими тинькованими лиштвами. Підвали мають коробове перекриття із розпалубками, у місцях останніх реконструкцій перекриті ребристими залізобетонними плитами, міжповерхові перекриття — пласкі. На північному фасаді розташовані ажурні ковані ґвинтові сходи, що ведуть до балкону на другому поверсі[2].

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.