Наличник

Нали́чник[1] або ли́штва[2][3] (через пол. listwa від сер.-в.-нім. līste)[4] — накладна планка, що обрамляє вікна або двері. Виконані з дерева або металу й оформлені різьбленням наличники називаються різьбленими. Функціональне призначення наличників — прикривати щілини між стінами й дверною чи віконною коробкою.

Історія

Лиштва на вікнах осель з'явилися практично одночасно з вікнами, які тоді ще закривали риб'ячим міхуром чи слюдою. Спочатку була призначена для прикриття щілини між віконницею та зрубом. Згодом у древніх кельтів з'явилася лиштва з сакральним візерунками. Пізніше лиштва стає елемент декору, який служить прикрасою[5].

Матеріал

Залежно від використовуваного матеріали наличники поділяють на дерев'яні, композиційні з деревинних матеріалів, пластикові й металеві.

  • Дерев'яні наличники виконуються з масиву деревини методом профільного фрезерування накладних планок або фігурним різьбленням.
  • Наличники з композиційних матеріалів виготовляють з ламінованих МДФ чи фанери.
  • Пластикові лиштви роблять зі стійких до кліматичних чинників пластмас (екструдованого полівінілхлориду (ПВХ) і поліуретану, рідше — зі спіненого полістирол), додаючи до складу барвник, стійкий до вигорання. У масу додають компоненти, які захищають матеріал від підвищених та знижених температур. Плюсом пластикової лиштви є її невисока ціна, мінусом: обмежений вибір моделей та фасонів, не надто велика кольорова гама.
  • Металеві наличники можуть бути сталевими або алюмінієвими. Встановлюються зазвичай на вулиці з пластиковими або метало-пластиковими вікнами.[джерело?]

Типи

Лиштва, за методом монтажу, є двох типів[6][7]:

  • Накладні
  • Телескопічні

Форма

Наличники промислового виробництва залежно від профілю підрозділяють на:

  • Плоскі
  • Скруглені
  • Фігурні

Інше

Декоративна різьблена облямівка карнизів, наличників називається підзором, зараз використовується також термін «ламбрекен».

Примітки

  1. Наличник // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Лиштва. Борис Грінченко, Словарь української мови Томи I—IV. Київ, 1907—1909
  3. Лиштва // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора  М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  5. Віктор Самойлович. Українське народне житло (кінець ХІХ − початок ХХ століть). − К.: Наукова думка, 1972.
  6. Візерунки над вікнами. Дерев'яні лиштви на вікна своїми руками — різьблені наличники — шаблони, фото
  7. Справжнє мистецтво: як зробити різьблені лиштви на вікна своїми руками. Лиштви дерев'яні своїми руками Найкрасивіші лиштви на вікна

Джерела

  • Сабаленка, Э. Р.; Гуркоў, У. С.; Іваноў, У. М.; Супрун, Дз. Д. Беларускае народнае жыллё. Мн., 1973.
  • Шепелев А. М. Как построить сельский дом. — 5-е изд. М.: Россельхозиздат, 1988. ISBN 5-260-00481-7.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.