Буквиця (типографія)
Бу́квиця або ініціа́л (від лат. initum — початок) — більша від загальнотекстових початкова буква розділу тексту (глави, параграфа, абзацу) в рукописних і друкованих текстах. Це зазвичай буква з письма з більшим кеглем, яка починає текст книги чи розділу і здебільшого займає два, три і більше рядків тексту.[1]
Буква ця часто буває мистецька, розмальована та орнаментована різними декоративними елементами. Вживають такі літери для підкреслення та прикрашання друку. В таких випадках буквиця пишеться прописною чи готичною початковою буквою.[1]
По відношенню щодо абзацу розрізняють:
- буквиця винесена вгору (англ. Up Cap)
- буквиця втоплена (англ. Drop Cap)
- буквиця обтравлена текстом (англ. Contoured Drop Cap)
В інкунабулах ініціали або ж буквиці пробували друкувати в два кольори. Але частіше для них і книжкових мініатюр залишали порожні місця. Друкували здебільшого чорний каркас буквиці або гравюри, а ілюмінатори (художники) їх пізніше розмальовували.
- Ініціальна буква «В», готичний рукопис.
- Анонім із Флоренції. Буквиця до манускрипту творів Петрарки, XV ст. Манускрипт для Федеріго да Монтефельтро.
- Буквиці або ініціали ХІХ ст. в стилі необароко.
Примітки
- Богацький Павло. Мала Літературна Енциклопедія. — Сідней, 2002. — ISBN 0-908168-12-8.
Див. також
Посилання
- Ініціал // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — А — Л. — С. 421.
- Ініціали // Енциклопедичний словник класичних мов / Л. Л. Звонська, Н. В. Корольова, О. В. Лазер-Паньків та ін.. — К. : ВПЦ «Київський університет», 2017. — С. 214. — 552 с.