Бурмістр

Бурмі́стр, бурмистр або бурмістер — вищий керівник міста з адміністративною і судовою владою в містах з Магдебурзьким правом на території Речі Посполитої та Війська Запорозького[1]; голова магістрату міста, посада аналогічна сучасній посаді мера. У Польщі цей пост виник в XIII ст. Бурмістр був головою міської ради, а вибирали його члени ради зі свого середовища. В XIX ст. пости бурмістра й голови ради були розділені.

У сучасній Польщі бурмістр, згідно із законом від 8 березня 1990 року, це виконавчий глава ґміни. Виконує постанови міської ради, але також є головою міської адміністрації (магістрату), начальником міських установ, наприклад міського транспорту, комунальних підприємств, дитячих садків, і т. д. Згідно із законами, також може бути начальником відділу запису актів громадянського стану, хоча звичайно відмовляється від цієї посади й номінує начальника.

Аналогом бурмістра в сільській ґміні є війт. У ґмінах з населенням більшим, ніж 100 тис. жителів, аналогом бурмістра є президент міста. Президент є аналогом бурмістра також у декількох містах, у яких населення не перевищує 100 тис., але цей пост історично був уже прийнятий. Бурмістром (війтом, президентом) може стати будь-який громадянин Польщі у віці не менше 25 років, не позбавлений права балотування. Вибори з 2002 року проходять на загальних, рівних, прямих умовах при таємному голосуванні. Строк повноважень — 4 роки.

Див. також

Примітки

  1. «Реєстр Війська Запорозького 1649 року (транслітерація тексту)», «Наукова Думка», м. Київ, 1995 р., с. 532

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.