Бушлат

Бушлат — коротке двубортне пальто на теплій підкладці з відкладним коміром. Рід верхнього одягу військових. Говорячи «бушлат», частіше і перш за все мають на увазі формений верхній одяг військових моряків.

Бушлат ВМС США.
Військові собаківники РСЧА на велосипедах, одягнені в армійські бушлати (ватяні куртки зразка 1935 року), парад 1 травня 1938 року.
Військовослужбовці в зимовому варіанті «Афганка»куртках польових утеплених бушлатах і в штанах утеплених польових ватниках), польова форма одягу, зразка 1984 року.

Походження слова

Коротке двубортне напівпальто «із зеленого сукна на урсовій теплій підкладці», що має три пари ґудзиків, прообраз нинішнього бушлата, вперше було введено у флоті Російської імперії мореплавцем, дослідником Арктики Ф. П. Літке, який і дав йому спеціальну назву.

В наказі 1848 зафіксовано перше найменування даного предмета одягу брушлат (від німецьких слів Brust — груди, і latte — лати, захист грудей), однак, аж до 1917 року в офіційних документах він усюди іменувався «напівпальто на урсовій підкладці». У той же час, в усному мовленні на флоті повсюдно вживали назву «брушлат». Наприкінці XIX ст. брушлат став іменуватися буршлатом, і лише в 1917—1918 роках, була прийнята нова форма вимови бушлат.

Поступово змінювався і сам бушлат. У порівнянні з первісним покроєм, подальше вдосконалення цього виду одягу йшло в бік його укорочення, звуження і полегшення за рахунок підкладки, а для пошиття стало використовуватися чорне сукно.

Відповідно до правил носіння форми одягу (до 1917 р.) належало носити бушлат застебнутим на всі ґудзики, сховавши комір фланки або форменки. В період 1900—1906 років синій комір форменої сорочки носився поверх коміра бушлата. Нині флотський бушлат є частиною форми одягу моряків і носиться в осінні та весняні місяці.

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.