Бівер (озеро)

Озеро Біверепішельфове озеро, розташоване у Східній Антарктиді, найбільше з озер цього типу[1].

Бівер
70°46′ пд. ш. 68°18′ сх. д.
Розташування
Країна
Регіон Територія Антарктичного договоруd
Геологічні дані
Тип epishelf laked
Розміри
Площа поверхні 110 км²
Висота 0 м
Довжина 11 км
Ширина 8 км
Вода
Басейн
Інше
Geonames 6622726
[[Файл:|296px|Бівер (озеро). Карта розташування: Земля]]
Бівер (озеро) (Земля)

Озеро має пласку ділянку льоду, що межує з нерівною поверхнею південної частини шельфового льодовика Еймері. Озеро було відкрито в 1956 році членами австралійської антарктичної експедиції; Австралійці інтенсивно використовували його як посадковий майданчик для літака De Havilland Canada DHC-2 Beaver[2][3], від чого походить назва озера.

Характеристика

Озеро розташоване на Землі Мак-Робертсона в Оазі Еймері, вільній від льоду території континенту на стику льодовика Ламберта і шельфового льодовика Еймер[4].

Вже в 1958 році австралійські дослідники помітили, що озеро Бівер зазнає припливи та відпливи, хоча знаходиться за 250 км від Південного океану. Озеро має гідравлічне сполучення з океаном[3]: прісна вода озера розташована над глибинною морською водою, а шельфовий льод є бар'єром, що перешкоджає її стіканню. Озеро Бівер — оліготрофне озеро, але є і живі організми, в тому числі Boeckella poppei, яка крім оази Еймері ніде не зустрічається у Східній Антарктиці[1].

Живеться водою, що витікає з невеликого, але глибокого озера Радок, розташованого в одній оазі. У минулому потік води був інтенсивним, про що свідчить глибока ущелина, висічена нею з крутими стінами — ущелина Пагодрома[3].

Присутність людини

В 1957 році австралійці створили літню станцію на рівному льоду південної частини озера. Поверхня льоду використовувалася як летовище як дослідниками з Австралії, так і Радянського Союзу, які почали досліджувати гори Принс-Чарльза в 1970-х роках. В 1982 році радянські полярники заснували літню полярну станцію Союз на півострові Джетті[3]. З січня 1995 року на західному березі озера є австралійська літня станція, який може приймати до 10 осіб влітку з листопада по лютий[5]. Поруч була встановлена контрольна станція GPS[6].

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.