Білінчук Василь Дмитрович

Василь Дмитрович Білінчук (псевдо: «Сибіряк»; нар.14 січня 1926, с. Жаб'є-Ільці, Косівський повіт, Станіславське воєводство (нині Верховинський район Івано-Франківська область) 28 травня 1952, с. Красник, Верховинський район) — український військовик, вояк ОУН-УПА, член Жаб'ївської СБ ОУН.

Василь Білінчук
Загальна інформація
Народження 14 січня 1926(1926-01-14)
с.Жаб'є-Ільці Косівського повіту Станіславського воєводства (нині Верховинський район Івано-Франківська область, Україна)
Смерть 28 травня 1952(1952-05-28) (26 років)
с. Красник Верховинський район
Псевдо «Сибіряк»
Військова служба
Приналежність  Українська держава (1941)
Вид ЗС  УПА
 ОУНР
Війни / битви Друга світова війна

Життєпис

Родина

Четвертий син у п'ятидітній сім'ї, молодший брат Білінчука Дмитра — «Хмари» і полівтв'язня, учасника Норільського повстання Білінчука Михайла.

Виростав у національно свідомій родині, батько приятелював з відомим громадським діячем, відомим гуцульським письменником Онуфрієм Манчуком.

У 1941 році сім'ю Білінчуків, окрім найстаршого з братів, Дмитра, який уже був у підпіллі, виселили до Росії в Красноярський край. Разом зі старшим братом Онуфрієм працював у риболовецькій бригаді на Єнісеї. Законфліктувавши, вступив у бійку з бригадиром, а що той більше потерпів, а головне — був «з вільних», потрапив у в'язницю. Врятувало, що не виповнилося ще 18, тому отримав 2 роки за побутовою статтею. На волю вийшов з довідкою, у якій та стаття значилась, тому вдалося 1945 року повернутись у Карпати.

Анна Портяк з роду Хімчак, мати Василя Портяка

В УПА

На Гуцульщині вже розгорнула боротьбу Українська Повстанська Армія, брат Дмитро був сотенним командиром, псевдо «Хмара». Василь вступив до сотні кулеметником під псевдом «Сибіряк», брав участь у боях, а після переформування сотень у малі підрозділи був у охороні «Хмари», згодом перейшов у СБ, де часто, досконало володіючи російською, виконував спецзавдання.

Загибель

У 1952 році був захоплений в полон провідник кущової СБ погодився на співпрацю, з його допомогою чекістам вдалося схопити чи знищити ряд повстанців на Жаб'ївщині (тепер Верховинський район). Вивів опергрупу і на «Сибіряка». Полонити його навіть не пробували — мав неймовірну фізичну силу, в оперативних документах чекістів проходив під псевдом «Атлет». Його просто вбили кулеметною чергою з засідки.

Вшанування

На місці загибелі повстанця місцеві жителі встановили хрест.

Діти

Син Василь Портяк — український драматург, письменник, сценарист. Автор сценаріїв до таких відомих фільмів як: «Нескорений», «Вишневі ночі», «Залізна сотня» та ін.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.