Валарін

Валарін (англ. Valarin) — в легендаріумі Дж. Р. Р. Толкіна так називається говірка Валар та Майар, що є найдавнішою мовою Арди. Ця мова мала деякий вплив на квенья та великий вплив на кхуздул

...Ауле вчив гномів мові, що була схожа на валарін...

А через кхуздул мова валарін мала вплив і на адунаік. Творець Чорної говірки, Саурон, також використовував для своєї мови спотворений валарін.

На квенья самоназва валаріна передається як Ламбе Валарінва.

Писемність

Винахідником писемності для валаріна вважається Руміл з Тіріона. Як казав Руміл, слова, а особливо імена на валаріні були дуже довгі - не менше 8 складів:

... Голоси Валар сильні й суворі, а також швидкі і невловимі, багато звуків нам важко повторити. Їх слова зазвичай довгі й стрімкі, як миготіння клинків, як вихор з листя, підхоплених сильним вітром, або каменепад у горах.

Особливістю валаріна було те, що всі імена відомих Валар закінчувалися на звук -z:ТулукастазТулкас, УлубозУльм, МанавенузМанве і т.д.

Фонетична структура валаріна

У валаріні існують близько 7 голосних (хоча насправді голосних звуків набагато більше), безліч приголосних — спірантів, три сибілянти, і два назальних звуки, а також 2 півголосних.

Історія створення мови

Вважається, що як прототип валаріна Толкін вибрав мову Стародавнього Вавилона. У свою чергу, за однією з версій легендаріума, валарін став прототипом праельфійської мови і, таким чином ця мова є, кореневою мовою усіх наступних ельфійських мов, говірок та діалектів.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.