Вася Пупкін

Ва́ся Пу́пкін (рос. Ва́ся Пу́пкин) — прецедентний феномен віртуального (а іноді й реального) дискурсу[1] і загальне ім'я-екземплифікант, що використовується як приклад для позначення невідомої, анонімної або довільної особистості, якогось абстрактного користувача комп'ютера, мережі, чи взагалі будь-якої особи (приклади вживання: [2][3][4][5][6]).

Історія

Комічне прізвище «Пупкін», часто в поєднанні з поширеними іменами-екземплифікантами («Іван Іванович», «Вася» і такі інші), давно вживалася в зниженому стилі мовлення освічених містян в значенні «ім'ярек» або «непримітний (середньостатистичний) громадянин», «випадково взятий міщанин».

У військовому жаргоні Пупкін — це прізвище абстрактного військовослужбовця. Як правило, особи дурної, бридкої, боягузливої.[7]

У новітній час Вася Пупкін як персонаж є прецедентним феноменом віртуального або й реального дискурсу, який став результатом фантазії користувачів інтернет-мережі. Дослідницею інтернет-культури, докторкою філологічних наук Ольгою Лутовіновою відзначено, що подібні персонажі виникають як прояв можливостей людини, нездійсненних в реальному світі і які розкривають суперечності образів комунікантів. Користувач мережі є активним і вільним творцем мережевої культури.[8]

Зараз Вася Пупкін — це відображення масового російського користувача інтернету, яке міцно закріпилося в мережевому фольклорі і при цьому стало поширеним й за межами мережі.[1]

Вася Пупкін, згідно з типовою класифікацією прецедентів російського мовознавця Юрія Караулова, відноситься дослідником до другого типу прецедентних феноменів: особа, що не існує в дійсності, але відома широкому колу осіб.[9]

Згадки в літературі

Російський письменник Сергій Лук'яненко у своїй повісті «Прозорі вітражі» наводить таку інформацію:

…Бідолашний Василь Пупкін, автор підручника з аритметики для церковно-парафіяльних шкіл! Не знав він, як жорстоко розправляться з ним намучені задачками про басейни й потяги. Учні зроблять його ім'я прозивним, краще за будь-якого містера Сміта.

— Сергій Лук'яненко, Прозорі вітражі

У повісті російського письменника Олега Дивова «Інші дії» один з персонажів говорив:

…Пупкін реальний персонаж. І йому давно пора на спочинок. Скільки можна смикати його ім'я? Василь Опанасович був нормальний чоловік. Просто бідоласі не пощастило... Може, я спочутливий. Може, мій прапрадід теж написав підручник з аритметики.

— Олег Дивов, Інші дії

У той же час приведений в повісті О. Дивова фрагмент статуту «Фан-клубу Васі Пупкіна» основні цілі цього інтернет-руху формулював так:

…1.1. Захист пам'яті Василя Опанасовича Пупкіна, незаслужено осміяного і зганьбленого нащадками.
1.2. Відтворення спадщини Василя Васильовича Пупкіна — підручника природознавства "Рідна природа".
1.3. Проведення архівних досліджень, як в інтернеті, так і в реалі, з метою збору, класифікації та публікації біографічних даних Василя Опанасовича і Василя Васильовича Пупкіних.

Див. також

  • Маріванна

Примітки

  1. Лутовінова О. В. Прецедентні феномени віртуального дискурсу // Знання. Розуміння. Вміння. : інформаційно-гуманітарний портал. — 2008. — Вип. 2. — С. 131—136. — ISSN 2218-9238.
  2. Юрій САПРОНОВ: «У Світоліної настала тенісна зрілість і мудрість». Спорт.ua (укр.). Процитовано 4 жовтня 2019. «А те що сказали після матчу Сапронов, Савчук, Віландер, чи Вася Пупкін, до згаданого "вльоту" не сказав би що має відношення.»
  3. Ковтунович, Тетяна; Привалко, Тетяна (2015). Майдан від першої особи: 45 історій Революції гідності (укр.). Український інститут національної пам'яті. ISBN 9786176841258. «Такий собі Вася Пупкін. І от слухання справи. Дивлюся на суддю — суддя молодий. Я розумію, що той спіч, який я заготував — про права, конвенцію, доказову базу, — взагалі не потрібен, що цей протокол можна викинути.»
  4. YouTube Music не замінить Google Play Music. Pingvin.Pro (укр.). 30 листопада 2018. Процитовано 4 жовтня 2019. «Він звісно ж чудовий, знайдеться все, все що завантажив і Вася Пупкін, і Олексій Михайлович з сусіднього під'їзду.»
  5. Комунальні з шармом Привозу-2. DT.ua. Процитовано 4 жовтня 2019. «А якщо Вася Пупкін раптом виявиться адептом "русского мира" з відповідною державною належністю, то що?»
  6. Гонта, І. A., «Адаптація запозичень з англійської мови в російському та українському комп’ютерному сленгу», Вісник, 2011, 6. «Такі абревіатури вживаються у формі написання латиницею, оскільки англійська мова набуває все більшого розповсюдження: aka–Also Known As, зазвичай слугує як вказання на псевдонім людини (нік),«Вася Пупкін aka Vasyan».
  7. Каланов, Микола (5 вересня 2017). Словник морського жаргону (рос.). Litres. с. 280. ISBN 9785457837331.
  8. Лутовінова О. В. Віртуальний дискурс як один з напрямків у дослідженні кіберпростору // Вістик Московьского державного обласного університету. Серія «Лінгвістика» : науковий журнал. — Видавництво МДОУ, 2009. — Вып. 1. — С. 26—32. — ISSN 2224-0209.
  9. Пурижинський Микита Сергійович. Прецедентні імена в мовленні сучасної громадськості // «Ломоносов-2009». Секція «Журналістика» : міжнародна наукова конференція студентів, аспірантів та молодих вчених. — 2009.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.