Веласкські договори
Веласькські договори (англ. Treaties of Velasco, ісп. Tratado de Velasco) — два договори, підписані в місті Веласко (Техас) 14 травня 1836 року між Мексикою і бунтівною республікою Техас після Битви при Сан-Хасінто (21 квітня 1836 року). Сторони, що підписали договір, були представлялени тимчасовим президентом Техасу Девідом Барнетом і мексиканським генералом та президентом Мексики Антоніо Лопесом де Санта-Анною. Договори намічали завершення військових дій між ворогуючими сторонами і пропонували перші кроки назустріч офіційному визнанню незалежності Республіки Техас. Були підписані відкритий і секретний договори. Проте, договори ніколи не були ратифіковані мексиканським урядом.
Відкритий договір
Відкритий договір складався з десяти статей і повинен був бути опублікований негайно:
- Особисте зобов'язання Санта-Анни не братися за зброю, не потурати застосуванню зброї проти жителів Техасу в цій війні за незалежність.
- Припинення військових дій на морі і на суші між Техасом і Мексикою.
- Мексиканські війська повинні покинути територію Техасу, передислокуючись на південь від Ріо-Гранде (Ріо-Браво-дель-Норте).
- Мексиканські війська повинні утриматися від відняття майна без відповідної компенсації під час їх відступу.
- Все майно (включаючи коней, велику рогату худобу, чорних рабів і т. д.), захоплене Мексикою під час війни повинно бути повернено.
- Дві армії повинні уникати контактів, зберігаючи дистанцію в 5 ліг (приблизно 25 км).
- Мексиканська армія повинна відступити без зволікання.
- Депеші повинні бути відправлені командувачам обох армій, інформучи їх про зміст договору.
- Мексика повинна відпустити всіх техаських полонених, а Техас винен отпутсить таку ж кількість мексиканських полонених того ж рангу; решта всіх полонених мексиканців мала утриматися Техасом.
- Санта-Анна повинен бути перевезений до Веракруса як тільки він визнає це відповідним.
Секретний договір
Секретний договір не мав бути опублікований до того часу, поки відкритий договір не буде повністю задоволений.
- Особисте зобов'язання Санта-Анни не братися за зброю, не потурати застосуванню зброї проти жителів Техасу в цій війні за незалежність.
- Санта-Анна повинен віддати наказ усім мексиканським військам відступити з Техасу якнайскоріше.
- Санта-Анна повинен зробити розпорядження в Мехіко, щоб делегація Техасу була добре прийнята, улагоджені всі розбіжності і визнана незалежність.
- Договір про торгівлю, дружбу і межі повинен бути підписаний між Мексикою і Техасом, виходячи з того, що територія Техасу тягнутиметься до Ріо-Гранде, але не далі.
- Уряд Техасу повинен забезпечити негайну відправку Санта-Анни у Веракрус.
- Обидві копії документа повинні зберігатися згорнутими і запечатаними до завершення переговорів, потім вони повинні бути передані Санта-Анні. Документи не могли бути використовані або опубліковані до того часу, якщо тільки одна з сторін не зуміє дотриматися їх умов.
Недотримання договору Мексикою
Хоча генерал Вісенте Філісола почав виведення військ 26 травня, уряд президента Хосе Хусто Корро в Мехіко 20 травня вирішив самоусунутися від всіх зобов'язань, узятих Санта-Анною, поки він знаходився в полоні. Позиція Мексики полягала в тому, що Санта-Анна не мав юридичних прав приймати ті умови; позиція Санта-Анна — або принаймні, що він заявляв пізніше, повернувшись до Мексики — що він підписав документи під примусом, будучи військовополоненим, а не капітулюючим генералом відповідно до законів ведення війни. Дійсно, згідно з мексиканською конституцією він не мав повноважень підписувати договір, та й у будь-якому разі договір не був ратифікований мексиканським урядом.
Недотримання договору Техасом
Санта-Анна не був відпущений у Веракрус. Він залишався військовополоненим («закутий в кандали на 6 місяців», говорив він пізніше) у Веласко і пізніше в Орісимбо, після чого був відправлений до Вашингтону (США) для зустрічі з президентом Ендрю Джексоном (нібито для обговорення міцного миру між Мексикою і Техасом, в якому США виступали посередником). Відпливаючи на американському фрегаті «Піонер», гість американського флоту, Санта-Анна не повертався у Веракрус до 23 лютого 1837 року.
Підсумки
Оскільки умови відкритого договору не були виконані, умови секретного договору залишалися неопубліковані протягом тривалого часу. Не зважаючи на незалежність Техасу, що відбулася де-факто з середини 1836 року, його подальшу анексію Сполученими Штатами Мексика формально не визнавала аж до Договора Гуадалупе Ідальго, який завершив Американо-мексиканську війну, яка відбулася у знайній мірі через цю анексію. Договір Гуадалупе Ідальго встановлював американо-мексиканську межу по річці Рио-Гранде (Ріо-Браво-дель-Норте).
Посилання
- Веласкські Договори сайт містить факсіміле, англ. мовою
- Веласкські Договори, англ. мовою
- Санта-Анна в полоні, англ. мовою