Великий Тіргартен

Великий Тіргартен (нім. Großer Tiergarten) — парк у центрі Берліна. Площа найбільшого парку Берліна становить 210 га. Для порівняння: Гайд-парк в Лондоні займає площу 125 га і Центральний парк у Нью-Йорку — 335 га. Кілька великих автомагістралей проходять через парк, серед них Вулиця 17 червня. Вони схрещуються на площі Велика Зірка, в середині якої знаходиться берлінська колона Перемоги.

Великий Тіргартен
нім. Großer Tiergarten
Парк Тіргартен з висоти пташиного польоту
52°31′ пн. ш. 013°22′ сх. д.
Тип Міський парк
Площа 210 га
Розташування Берлін, Німеччина
Великий Тіргартен
Великий Тіргартен (Німеччина)

 Великий Тіргартен у Вікісховищі

Історія

На місці парку були мисливські угіддя бранденбурзьких курфюрстів. Туди спеціально запускали диких звірів і величезна ділянка лісу була обгороджена, щоб звірі не могли вибігти з нього. Звідси і пішла назва Tiergarten, що означає «Парк тварин».

З початком правління Фрідріха II в середині XVIII століття, який не любив полювання, ці мисливські угіддя перестали існувати. В 1742 році Фрідріх II доручив своєму придворному архітекторові Георгу Венцелаусу фон Кнобельсдорф закласти на місці Тиргартену парк розваг для народу. Кнобельсдорф влаштував регулярний парк в стилі бароко — зі ставками, скульптурами, альтанками, фонтанами і лавками. В цей же час для розваги публіки в Тиргартені була Фазанарія, з якої згодом виріс Берлінський зоопарк[1].

Наприкінці XVIII століття Тіргартен було перероблено на англійський ландшафтний парк з газонами та галявинами. У такому вигляді Великий Тіргартен проіснував до кінця XIX століття.

Наприкінці XIX століття у парку були поставлені численні пам'ятники — королю Фрідріху Вільгельму III і його дружині Луїзі, а також видатним німецьким письменникам і композиторам.

За часів нацистської Німеччини Тіргартен був включений до плану з перебудови Берліна на «столицю світу Германія». Шарлоттенбурзьке шосе (нині вулиця 17 Червня) було зруйноване, до центру Тіргартену була перенесена колона Перемоги.

Дерева Тіргартену по завершенню Другої світової війни через нестачу вугілля рубали на дрова. З 200 тисяч дерев парку залишилися тільки 700[2]. На вільних майданчиках парку влаштовували городи.

З 1961 року Тіргартен поступово відновлювався. Були висаджені дерева, відремонтовано містки, пам'ятники і доріжки. Великий Тіргартен охороняється державою як пам'ятка садово-паркового мистецтва.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.