Вечірній дзвін (картина Левітана)

«Вечірній дзвін» (рос. Вечерний звон) — картина російського художника Ісаака Левітана (1860—1900), написана в 1892 році. Картина є частиною зібрання Державної Третьяковської галереї (інв. 5663). Розмір картини — 87 × 107,6 см.

Вечерний звон
рос. Вечерний звон
Творець: Левітан Ісаак Ілліч
Час створення: 1892
Висота: 87±1 см
Ширина: 107,6 см
Матеріал: олійна фарба і полотно
Жанр: пейзаж
Зберігається: Москва
Музей: Третяковська галерея і Москва

Історія і опис

Ідея написати картину, що зображає вид монастиря в променях призахідного сонця, прийшла до Левітана, коли він жив у Слобідці під Звенигородом, і спостерігав на заході Савино-Сторожевський монастир. Два роки по тому, вже будучи в Пльосі, в пошуках нових мотивів для картин Левітан поїхав у Юр'євець, і недалеко від нього побачив невеликий монастир, вид якого відродив у нього бажання написати таку картину. Таким чином, в сюжеті картини переплелися бачення цих двох монастирів[1].

Той монастир, який був поруч з Юр'євцем, називався Кривозерським[2] (зустрічаються також назви Кривоєзерський і Кривоозерський)[3][4]. Спочатку схожий монастир був зображений на картині Левітана «Тиха обитель» (1890), що також знаходиться в Державній Третьяковській галереї, а потім, через два роки, на картині «Вечірній дзвін». Після 1917 року Кривозерський монастир був закритий, а в середині 1950-х років потрапив в зону затоплення Горьківського водосховища[3].

На картині «Вечерний звон» зображений монастир, що стоїть біля закруту річки і освітлений вечірніми сонячними променями. Монастир оточений осіннім лісом, по небу пливуть хмари — і все це відбивається в дзеркальній гладі спокійної річки. Вважають, що розуміння краси і поезії старих храмів було успадковано Левітаном від його вчителя Олексія Саврасова.

Відгуки

Мистецтвознавець Олексій Федоров-Давидов так писав у своїй статті про творчість Ісаака Левітана:

Роздуми лежали в основі безперервних пошуків Левітана. Слідом за волзькою сюїта 1889 року створює в 1892 році ряд найбільш «літературних» та філософських своїх картин — «Вечірній дзвін», «У виру» і, нарешті, як завершення, своєрідний їх синтез — симфонію «Над вічним спокоєм».

Примітки

  1. Л. П. Смирнов (по рассказу С. П. Кувшинниковой). Левитан в Плесе — Исторический очерк по документам, печатным материалам и семейным воспоминаниям (HTML). www.plyos.org. Архів оригіналу за 4 жовтня 2012. Процитовано 30.06.2012.
  2. Макарьевский уезд — Троицкая Кривоезерская заштатная общежительная мужская пустынь (HTML). www.old-churches.ru. Архів оригіналу за 27 вересня 2012. Процитовано 02.07.2012.
  3. Кривоезерский монастырь (HTML). yurevets37.ru. Архів оригіналу за 27 вересня 2012. Процитовано 02.07.2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.