Видинська синагога

Видинська синагога (болг. Видинска синагога) — другий або третій юдейський храм, збудований у Видині. Була відкрита 28 вересня 1894 року головним рабином Болгарії Мордехаєм Грюнвалдом. За призначенням не використовується від 1950 року. Нині перебуває у дуже пошкодженому стані.

Видинська синагога
болг. Видинска синагога
Руїни Видинської синагоги, 2010
Руїни Видинської синагоги, 2010
43°59′28″ пн. ш. 22°53′02″ сх. д.
Країна Болгарія
Місто Видин
Конфесія Юдаїзм
Тип синагога
Тип будівлі Синагога
Стиль неоготика
Дата заснування 1894
Статус  Недіюча
Стан Сильно постраждала

Видинська синагога
болг. Видинска синагога
Видинська синагога
болг. Видинска синагога (Болгарія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Знаходиться у безпосередній близькості від фортеці Баба Вида.

Історія

Видинська синагога була збудована протягом року. Потреба в храмі виникла через те, що попередня була зруйнована під час Російсько-турецької війни 18771878 років. Фінансування будівництва велося за допомогою добровільних пожертвувань як видинських юдеїв, що жили переважно в районі Калето, так і євреїв з усіх куточків Князівства Болгарія.

28 вересня 1894 року синагога була урочисто відкрита головним рабином Болгарії Мордехаєм Грюнвалдом. Видинський храм став другим за розміром в країні після Софійської синагоги, але більш красивим.

Після Другої світової війни будівля перейшла у державу власність. Від 1950 року не використовувалася за призначенням. В її стінах було розташований склад.

Архітектура

У плані будівля повністю симетрична, з тринефною єдиноапсидною базилікою, притвором, галереями і 4 вежами, побудована за зразком синагоги у Будапешті.[1] Внутрішні розміри молитовного залу 21×10 м. Вівтар був створений чеським майстром Максом Веріхом і розфарбований у синій, червоний та бронзовий кольори. Деревина поставлялася з Трансільванії та Угорщини. Світильники та люстри доправлялися з Відня та інших австрійських міст.

Видинська синагога у початковому вигляді

Інтер'єр був барвистим, з елементами древніх єврейських і класичних архітектурних форм. Притвор покритий хрестовими склепіннями, стіна має дві мармурові плити та два бронзові рельєфи з написами на івриті. Три кораблі були розділені стрункою аркадою на колонах з литої бронзи, що мали капітелі малоазійського типу. Орнамент на капітелях був у вигляді спіралей, пальметок і акантових листів.

Підлога була викладена мозаїчними дошками. Вівтар був на підвищенні в апсиді. Він повторював, ймовірно, архітектуру стародавнього єврейського храму — центральна частина, дві вежі, арки і колони, а над вівтарем — символ сонця.

Неф молитовного залу, який має дуже хороші акустичні властивості, покритий циліндричним склепінням з ребрами, проходи і галереї — з хрестовими склепіннями. Пофарбовані у синій колір з нанесеними шестикутними зірками. Інтер'єр залу створював відчуття легкості і простору.

Головний фасад був вражаючим, мав дві бічні вежі. Головний вхід склепінчастий з напівкруглим склепінням на двох колонах на високих постаментах. Круглі вікна з залізними ґратами шестикутної зірки були розташовані в центрі аркади.

Згодом при вході до храму були встановлені дві плити з білого мармуру, на яких на івриті були вибиті імена євреїв Видина, які віддали своє життя за свободу Болгарії — від добровольців у війні 1878 року до загиблих у Першій світовій війні.

Сучасність

Після втрати у 1950 році своєї основної функції, синагога використовувалася як сховище, що дуже погіршило її стан.

Протягом 1970-х років Міністерство культури Болгарії та Національний інститут з охорони пам'яток розробили план по відновленню будівлі. Реконструкція почалася у 1983 році та тривала до 1989 року. Після краху комуністичного режиму, роботи були припинені.[2]

Сьогодні будівля знаходиться у вкрай поганому стані і потребує повної реставрації. На жаль, на даний час немає ніяких перспектив, що цей процес почнеться найближчим часом.

Примітки

  1. Пам'ятки Видина (болг.)
  2. Видинська синагога (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.