Вишгород-ДВС (стоянка)

Стоянка Вишгород-ДВС середньокам'яна стоянка, розташована біля міста Вишгород і селища ДВС.

Дослідження

Досліджена Дмитром Телєгіним у 1954 році на території Дніпровської водонапірної станції на північній околиці Києва.

Розташована на краю піщаної тераси, в 25 м над заплавою правого берега Дніпра. У видувах, на площі близько 100 м² зібрано значний кремінний матеріал.

Культурний шар стоянки залягав в середній і верхній частині жовто-бурого піску (підґрунті), на глибині близько 1 м від сучасної поверхні. У культурному шарі, крім крем'яних виробів, відзначена деяка кількість кальцинованих кісточок і шматків перепаленого граніту. Ймовірно, що в розкопі досліджено тільки край стоянки, значна частина якої вже була розвіяна[1].

Стоянка Вишгород-ДВС була віднесена Дмитром Телегіним до рудоострівської групи Дніпро-прип'ятської культури. Згодом рудоострівська група була виділена у окрему археологічну культуру.

Інвентар

На стоянці зібрано близько 1300 крем'яних виробів, в тому числі кілька десятків знарядь. Виявлено 4 нуклеподібні уламки й близько 100 ножеподібних пластин середніх і малих розмірів. Н

Найчисленніші скребки, третина яких виготовлена ​​з пластин, та інші — зі сколів. Скребки зі сколів округлі в плані та іноді підокруглі.

Різців виділено лише два, що виготовлені зі сколів шляхом нанесення відколів на одному з кутів.

Знайдено 11 мікролітів, серед яких 7 трапецій і 4 яніславицькі вістря. Трапеції подовжених і високих пропорцій, одна з яких виготовлена ​​зі сколу.

Знайдено 10 невеликих розмірів мікрорізців, що мають на кінці з боку спинки пластини ретушовану виїмку. В одному випадку вдалося підібрати мікрорізець до зламу косого вістря.

Деякою особливістю знахідок стоянки ДВС є присутність двох примітивних наконечників стріл підтрикутної форми. Виготовлені вони зі сколів крутою, крайовою ретушшю.

У видуві на площі стоянки виявлено тальковий «човник» або «праску» подовженої човникової форми з обрізаними кінцями і глибоким поперечним жолобком. Його поверхня покрита різьбленим візерунком.

Серед великих крем'яних виробів є одна примітивна сокира з перехопленням, виготовлена з великого, трикутного в плані уламка кременю. Для леза використано край уламка, по виступу спинки знарядь в його середній частині нанесені відколи для його стоншення.

Джерела

  • Археология Украинской ССР в 3-х тт.; том 1; стр. 107—108
  • Археология СССР в 20-ти тт., том 2, Мезолит, Мезолит Юго-Запада СССР; стр. 123—124

Примітки

  1. Телегин Д. Я., 1956. Мезолитические стоянки в окрестностях Киева // КСИИМК. 65.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.