Воскресенський монастир (Кам'янець-Подільський)

Воскресе́нський монасти́р православний монастир у Кам'янці-Подільському на Руських фільварках на честь Воскресіння Христового. За словами подільського дослідника Юхима Сіцінського, «був у давнину, ще за Коріятовичів або навіть раніше». Сіцінський також зазначав, що по закритті монастиря «кам'янецький староста Феодор Бучацький 1452 року влаштував Воскресенську парафіяльну церкву та дав їй землю з десятьма селянами» [1].

Суперечки дослідників

Прихильники давньоруської гіпотези про заснування Кам'янця-Подільського опираються, зокрема, на твердження, що литовський князь Юрій Коріятович видав грамоту, яка підтверджує існування Воскресенського монастиря біля Кам'янця-Подільського в домонгольський період. На думку цих дослідників, існування монастиря в домонгольський період підтверджують і археологічні дані [2].

Так, в історико-архітектурному нарисі «Кам'янець-Подільський», виданому 1968 року, мова йде про «деякі згадки про існування у XII столітті на Руських фільварках Воскресенського монастиря», проте підкреслено, що «не збереглося жодного документа тих часів» [3]. Виданий 1971 року том «Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область» беззастережно подає, що «на Руських фільварках розкопано фундаменти Воскресенського монастиря XII—XIII століть. Отже, археологічні дані стверджують давньоруське походження Кам'янця» [4].

1984 року Ярослав Дашкевич у статті «Кам'янець — ще раз», відштовхнувшись від наведених вище двох тверджень, зазначив: «Таким чином було відігріто давно відкинуту думку про існування якоїсь грамоти князя Юрія Коріятовича з останньої чверті XIV століття, адресованої кам'янецькому магістрату (!), в якій князь надав монастиреві понад 60 десятин (!) землі на Руських фільварках (!). Ця земля в самій же грамоті іменувалася Чернечим полем — з чого і робився висновок про існування монастиря в період до видання грамоти, тобто в домонгольські часи» [5]. Висновок цей ще 1868 року зробив подільський церковний історик Данило Синицький у статті «Кам'янецький Свято-Троїцький першокласний монастир», опублікованій у «Подольских епархиальных ведомостях» [6]. На думку ж Дашкевича, «явні анахронізми (магістрат, десятини, топонім Руські фільварки) і дипломатична недоладність (адресатом грамоти є магістрат, а не монастир) свідчать про пізню фальсифікацію грамоти» [7].

1879 року на Руських фільварках виявили фундаменти одноапсидної церкви, які 1883 року священик Мойсей Доронович, без наведення найменших доказів, ототожнив із Воскресенським монастирем XII століття[8]. Це припущення не підтримав Юхим Сіцінський у книзі «Матеріали для історії монастирів Подільської єпархії», виданій 1891 року [9]. Розглянувши ці відомості, Дашкевич зазначив, що «не може бути й мови про використання їх як наукового аргументу доти, доки археологічні розкопки на Руських фільварках не приведуть справді до відкриття залишків монастиря домонгольського періоду» [10].

Примітки

  1. Сецинский Е. Исторические сведения о приходах и церквах Подольской епархии. Каменецкий уезд. — Каменец-Подольский, 1895. — С. 96—97.
  2. Дашкевич Ярослав. Каменец — ещё раз // Russia mediaevalis. — Т. 5. — Munchen: Wilhelm Fink Verlag, 1984. — S. 8.
  3. Пламеницька Є. М., Винокур І. С., Хотюн Г. М., Медведовський І. І. Кам'янець-Подільський: Історико-архітектурний нарис. — К.: Будівельник, 1968. — С. 10.
  4. Александра М. Ф., Винокур І. С., Гарнага І. В., Коваленко Л. А., Ланевський В. П. Кам'янець-Подільський // Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971. — С. 297.
  5. Дашкевич Ярослав. Каменец — ещё раз // Russia mediaevalis. — Т. 5. — Munchen: Wilhelm Fink Verlag, 1984. — S. 10.
  6. Синицкий Д. Каменецкий Свято-Троицкий первоклассный монастырь // Подольские епархиальные ведомости. — 1868. — № 18. — С. 578, 585.
  7. Дашкевич Ярослав. Каменец — ещё раз // Russia mediaevalis. — Т. 5. — Munchen: Wilhelm Fink Verlag, 1984. — S. 10—11.
  8. Доронович М. З. Предградье г. Каменца-Подольского Русские Фольварки до XIX в. // Подольские епархиальные ведомости. — 1883. — № 9. — С. 188.
  9. Сецинский Е. Материалы для истории монастырей Подольской епархии. — Каменец-Подольский, 1891. — С. 3, 92—93.
  10. Дашкевич Ярослав. Каменец — ещё раз // Russia mediaevalis. — Т. 5. — Munchen: Wilhelm Fink Verlag, 1984. — S. 11.

Література

  • Пламеницька Ольга. Християнські святині Кам'янця на Поділлі. — К. : Техніка, 2001. — С. 20—21.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.