Вівтар Паумгартнерів

Вівтар Паумгартнерів триптих роботи Альбрехта Дюрера. Вівтарна образ був замовлений художнику братами Стефаном і Лукасом Паумгартнерами для церкви св. Катерини в Нюрнберзі (Katharinenkirche), можливо, на відзнаку щасливого повернення Стефана Паумгартнера з паломництва до Єрусалиму в 1498 році.

Вівтар Паумгартнерів
Der Paumgartner Altar

Автор Альбрехт Дюрер
Час створення бл.1503 (1498–1504?)
Місцезнаходження Стара пінакотека (Мюнхен)

Опис

Центральна панель, «Різдво»

Вівтар являє собою триптих, центральна панель якого зображає сюжет Різдва, а дві бічні стулки — святих Євстахія (права) і Георгія (ліва), яким надані риси замовників, братів Паумгартнерів.

У закритому вигляді зовнішні стулки вівтаря представляли собою сцену Благовіщення, обрамлену фігурами святих Катерини та Варвари (майстерня Дюрера). З «Благовіщення» збереглася тільки фігура діви Марії.

Центральна панель

Темою центральної панелі є Різдво. Сцена розгортається на тлі архітектурних руїн.

Як показав стилістичний аналіз, центральна панель намальована трохи пізніше, ніж бічні стулки, ймовірно, у 1502 році або невдовзі після цього. Центральні фігури композиції Мадонна, Йосип і крихітне тіло немовляти, оточене янголами. З вікон за спиною Діви Марії визирають бик і осел, навпроти них з вікон визирають пастухи. На наступному плані — два пастуха, одяг яких виконаний в контрастних кольорах по відношенню до вбрання Марії та Йосипа. На горизонті видніється пагорб, на якому зображені пастухи, які отримали звістку про народження Ісуса. З небес у золотому сяйві спускається янгол. Традиційно Різдво зображується в нічний час доби, тут присутня яскрава ілюмінація.

Невеликі фігури по кутах — сім інших членів патриціанської родини Паумгартнерів, з гербовими щитами біля ніг. Вони були записані у XVII ст., коли портрети донорів вийшли з моди, і відкриті заново тільки у 1903 році. Ліворуч позаду Йосипа — члени родини чоловічої статі: Мартін Паумгартнер зі своїми синами Лукасом і Стефаном, і бородатим чоловіком, який може бути Гансом Шонбахом, другим чоловіком Барбари Паумгартнер. Праворуч зображена Барбара Паумгартнер, уроджена Фолькамер, зі своїми дочками Марією і Барбарою.

Постаті святих

Права стулка із записами, виконаними Фішером.
Права стулка, сучасний вигляд.

На лівій стулці зображений Георгій Змієборець з драконом біля ніг, на правій — святий Євстахій зі штандартом, на якому зображений олень. На святих одяг лицарів-сучасників художника. Манускрипт XVII ст. відзначає, що дві ці дошки були написані в 1498 році, і моделями для святих були брати Паумгартнер: Стефан для св. Георгія і Лукас для св. Євстахія. Це найбільш раннє задокументоване надання рисам небожителя схожості з особою донатора.

Записи і пошкодження

Придбавши триптих в 1614 році, баварський курфюрст Максиміліан I передав його на реставрацію та підновлення художнику Йоганну Георгу Фішеру. Той не обмежився простою реставрацією, а модернізував «старомодну» картину. Наприклад, святі на обох стулках були зображені Дюрером на простому чорному тлі. Фішер перетворив його на пейзажний фон, додав святому Євстахію фігуру живого оленя і перетворив шапку в шолом. Про виконані записи забули і їх приналежність руці Дюрера не викликала сумнівів, оскільки Фішер використовував мотиви, запозичені з інших творів Дюрера[1]. Про ліквідацію зменшених фігур донаторів з центральної панелі вже говорилося вище. Реставрація і відкриття первісного вигляду триптиху були зроблені лише в 1903 році.

У 1988 році картина була серйозно пошкоджена 51-річним бездомним, який облив кислотою її, а також «Оплакування Христа» і «Сім скорбот Марії»[2]. Реставрація завершилася в 1998 році.

Примітки

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Вівтар Паумгартнерів

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.