Віджа

Дошка віджа, або віджі (англ. Ouija board, МФА: [/ˈwiːdʒə/] або МФА: [/ˈwiːdʒi/]) — спеціальна магічна дошка з нанесеними на неї символами та рухомою планшеткою-покажчиком, за допомогою яких душі померлих мають передавати повідомлення учасникам спіритичних сеансів.

Віджа
 Віджа у Вікісховищі

Перший розповсюджений комерційний варіант дошки віджа з літерами алфавіту, цифрами від 0 до 9 і словами «так» та «ні» був запатентований американцем Елайджою Бондом 1890-го року[1]. Партнер Бонда, Чарльз Кеннард, запропонував рекламувати спіритичну дошку як давньоєгипетську гру, назва якої, начебто, означає «удача». Натомість вірогідно слово ouija — проста комбінація французького і німецького «так» (фр. oui і нім. ja).

Сплеск популярності дошки віджа припав на Першу світову війну, коли американська медіум Перл Каррен (англ. Pearl Curran, 1883—1937) почала використовувати її аналогічно до китайської магічної скрині фуцзя, за допомогою якої ворожили, кресля символи на піску.

Спіритична дошка віджа виготовляється з будь-якого сорту дерева, має рівну, найчастіше лаковану поверхню. Існують планшетки-покажчики різного дизайну. Зазвичай вони робляться з тієї ж породи дерева, що і дошка, і для легкого пересування-ковзання по дошці мають поліровану нижню поверхню. Сучасна магічна дошка повинна містити обов'язкові символи: літери алфавіту, цифри, слова «так» і «ні», можуть бути й інші символи.

Зазвичай під час сеансу кінчики пальців розташовуються на планшетки, яка рухається і показує символи, що мають відповідати на питання — «так» / «ні» або послідовністю букв і цифр, які складаються в якісь слова, фрази, числа. Покажчиком обраного духами символу служить або загострення на планшетки, або отвір у ній, через який видно певну ділянку спіритичної дошки.

На переконання спіритуалістів і медіумів, пересування планшетки контролюється душами померлих, помилкові або неправильні відповіді пояснюються існуванням неписемних духів, з якими відбувається даний надприродний контакт.

Основні вказівки для роботи з дошкою віджа:

  • при роботі вдвох можна покласти дошку посередині на стіл, торкаючись обома руками планшетки-покажчика;
  • якщо працює один оператор, то дошка кладеться на коліна, а обидві руки на планшетку;
  • якщо букви на дошці нанесені по колу, то і планшетка рухається по колу, зупиняючись на обраних буквах алфавіту.

Можливо також використання планшетки без дошки. Якщо вона має отвір, то, вставивши олівець, кладуть планшетку на аркуш паперу. У такому випадку відповіддю духів уважається накреслене олівцем на папері.

«Дошкою віджа» також називається спеціальний стіл для візуального контролю переміщень авіатехніки на авіаносцях ВМС США.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.