Відьмине вікно

В американській народній архітектурі відьмине вікно (англ. witch window) (також вермонтське вікно, англ. Vermont window) — вікно на щипцевій стіні будинку[1], розташоване під кутом бл. 45 градусів так, що його довга сторона паралельна ухилу даху[1][2]. Такий нахил дозволяє розмістити вікно стандартного розміру у вузькому довгому просторі стіни між двома суміжними лініями даху.

Вермонтське або відьмине вікно.

Відьмові вікна зустрічаються майже виключно в межах або поблизу американського штату Вермонт, як правило, в центрі і на півночі штату[3]. Вони головним чином встановлюються у сільських садибах XIX століття[1][2].

Причини появи

На цьому будинку сайдинг встановлений паралельно нахилу вікна.
Незвичайний приклад похилого вікна в цегляному будинку.

Мансардні вікна рідко зустрічаються у Вермонті, особливо в старих будинках, вони можуть привести до вихолоджування кімнати; вікна в основному розміщують на стінах. Коли до будинку додають прибудову, наприклад кухню або сарай, на щипці для вікна залишається зовсім невелика вільна ділянка. У відсутності мансардного вікна це може бути єдине вікно в кімнаті на верхньому поверсі, при цьому встановити мансардне вікно на дах досить складно, оскільки це передбачає розрізання покрівлі[4].

У цих умовах вікно розміщують на вільному просторі щипця, повертаючи його паралельно лінії даху[1]. Таким чином вдається максимізувати площу вікна (і падаючого світла, повітря) і уникнути покупки або будівництва спеціального невеликого вікна. Можуть навіть використовувати те ж саме вікно, яке знаходилося на стіні раніше[5].

Інше пояснення нахилу вікна полягає в тому, що таким чином досягається максимально можливе високе розташування одного з кутів вікна, що дозволяє гарячому повітрю виходити влітку з дому[6]. Однак, це пояснення виглядає сумнівними, оскільки у Вермонті не так жарко в порівнянні з іншими місцями[7], і для позбавлення від спеки такі вікна можна було б розміщувати і на інших стінах.

Нахил вікна може утруднити покриття стіни будинку сайдингом через ускладнення його різання і погіршення водонепроникності. Для спрощення панелі сайдинга також можуть встановлювати під нахилом, паралельно до вікна.

Походження назви

Назва «відьмине вікно», мабуть, походить від повір'я, згідно з яким відьма не може пролетіти на мітлі через вікно, якщо воно повернуте[5] [6][8].

Інша назва англ. «coffin window» (гробове вікно)[2]. Його походження неясно. Виглядають притягнутими пояснення, що воно використовувалося для винесення труни з другого поверху (щоб не користуватися вузькими сходами), або що дивніше — розташування вікна нагадувало труну[1][9].

Назви англ. «sideway» (манівці)[2] або англ. «lazy window» (ліниве вікно)[3] — від нахилу вікна.

Див. також

Література

  • Herbert Wheaton Congdon, Old Vermont Houses: 1763—1850, 1940 (reprinted 1968, Noone House, Peterborough, N.H.).
  • David G. De Long, Helen Searing, and Robert A.M. Stern, eds., American Architecture: Innovation and Tradition, Rizzoli, New York, 1986.
  • Thomas C. Hubka, Big House, Little House, Back House, Barn: The Connected Farm Buildings of New England, University Press of New England, Hanover, N.H., 1984.
  • Vermont Division for Historic Preservation, A Guide to Vermont Architecture, reprinted 1996, Montpelier, Vermont.

Примітки

  1. George Nash, Renovating Old Houses: Bringing New Life to Vintage Homes.
  2. Howard Frank Mosher, A Stranger in the Kingdom, Houghton Mifflin Co., New York, 1989 (republished 2002), p. 46.
  3. Justin Falango, «/05/architectural-details-new-england.html Architectural Details: New England[недоступне посилання з вересня 2019]», Dover, Kohl & Partners, May 26, 2011; accessed 2012.04.23.
  4. Catasterist, Free & Clear (and also witch windows) Архівовано 8 липня 2011 у Wayback Machine., September 2010.
  5. Kathryn Eddy. Building Blocks: Exploring witch windows Архівовано 29 липня 2014 у Wayback Machine. Barre Montpelier Times Argus. July 30,2012.
  6. showthread.php?t=162427 Vermont--diagonal «witch windows» in houses «The Straight Dope».
  7. See Matt Sutkoski, «-but-not-like-elsewhere Vermont is hot, but not like elsewhere», Burlington Free Press, August 5, 2010 року.
  8. Evan Coughlin, Window That Fends Off Witches?[недоступне посилання з травня 2019]
  9. See Pacita T. de la Cruz, Adaptive re-use: An Early Twentieth Century Approach in Chestnut Hill, Philadelphia, by Dr. George Woodward, Developer, and Herman Louis Duhring, Jr., Architect.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.