Вільям Адам (архітектор)

Вільям Адам (англ. William Adam; 3 жовтня 1689(16891003) , Лінктаун Ебботсхолл (нині Керколді, Файф) 24 червня 1748, Единбург, Шотландія) шотландський архітектор, муляр, підприємець, засновник неокласичного стилю і законодавець архітектурної моди. Вважався головним та універсальним архітектором свого часу в Шотландії.

Вільям Адам
Народився 1689[1][2][…]
Керколді, Файфширd, Шотландія
Помер 24 червня 1748(1748-06-24)[3][4][…]
Единбург
Поховання Грейфраєрсd
Країна  Шотландія
Діяльність архітектор, підприємець
Знання мов англійська[5]
Magnum opus Duff Housed
Батько John Adamd[6][7]
Мати Helen Cranstound[6][7]
У шлюбі з Mary Robertsond[7]
Діти Роберт Адам[7], Джеймс Адам[7], John Adamd[6][7], Mary Adamd[6], Helen Adamd[6], Margaret Adamd[6], Susannah Adamd[6][7], Janet Adamd[6] і William Adamd[6]
Будинок «Hopetoun House»
Будинок «Duff House»

Працював на стику бароко і палладіанського стилю. Серед його найвідоміших робіт — «Hopetoun House» поблизу Единбурга та «Duff House» у Банфі, кам'яний міст через р. Тей та ін..

Життєпис

Онук (по матері) Вільяма Кранстоуна, третього лорда Кранстоуна. У 15-річному віці В. Адам закінчив школу, потім навчався у сера Вільяма Брюса. У подальшому, завдяки своєму батькові-муляру, почав освоювати мистецтво кам'яної кладки.

Міст на р. Тей (Аберфелді)

У 1714 році, спільно з лердом Вільямом Робертсоном із Ґледні, на його землях створив товариство каменярів, організував цегляне виробництво й у результаті отримав велике за обсягом замовлення від нідерландців.

У 1717 році Вільям Адам став членом Керкелдської гільдії каменярів. Впродовж наступних трьох років багато подорожував Францією та Нідерландами.

Внесок в архітектуру

Вільям Адам був одним із передових шотландських архітекторів свого часу, чий архітектурний стиль, наближений до палладіанства, поєднувався з континентальною архітектурою й відрізнявся великою кількістю химерних деталей. Протягом усього творчого шляху В. Адам встиг спроектувати та побудувати безліч заміських будинків і громадських будівель, виступаючи в ролі як підрядника, так і архітектора.

Родина

У Вільяма Адама та Мері Робертсон було десять дітей, що вижили:

  • Джанет (1717 р.н.)
  • Джон (1721 р.н., теж архітектор)
  • Роберт (1728 р.н., теж архітектор)
  • Джеймс (1732 р.н., теж архітектор)
  • Вільям (1738 р.н.)
  • Елізабет
  • Гелен
  • Маргарет
  • Мері
  • Сюзанна

Після смерті Вільяма Адама його старший син Джон успадкував сімейний бізнес і відразу взяв братів Роберта та Джеймса в партнери; така співпраця тривала до кінця 1750-тих років.

Примітки

Література

  • Colvin, Howard (1978) A Biographical Dictionary of British Architects, 1600—1840, John Murray(англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.