Вінтаж (фотографія)
Вінтажна фотографія (вінтаж, від англ. vintage — витриманий, марочний) — світлина, зроблена з негатива фотографії за життя фотографа та під його безпосереднім наглядом.
Опис

Вінтажними вважають фотовідбитки, зроблені за життя фотографа як ним самим, так і під його наглядом лаборантом. Вони мають статус унікальності та є предметом колекціонування: вибір хімії, паперу та обладнання надає значний ефект на остаточне зображення, яке і вважають найбільш «оригінальним» у порівнянні з фотографіями, надрукованими пізніше з того самого негатива. За словами американського колекціонера Алана Крейна, «тільки вінтаж має незбагненну магію присутності, присутності свого творця»[1].
Згідно з одним із тлумачень терміна «вінтаж», такою фотографією можна називати тільки ту, яка була надрукована незабаром після отримання негатива[2]. У деяких ситуаціях це тлумачення є проблемним. Наприклад, коли автор фотографії за декілька років повертається до негатива і переосмислює те, як його подати надрукованим, або коли фотовідбиток був уперше зроблений лиш опісля декілька років після експонування негатива[1][3].
Завдяки статусу унікальності та своєї обмеженості у кількості вінтажна фотографія є значущою частиною артринку[4], на якому тісно підходить до робіт сучасних художників[5]. Так, лютого 2006 року на аукціоні «Сотбі» вінтажна світлина американського фотографа початку XX століття Едварда Стейхена «Озеро у місячному світлі» пішла з торгів за 2,9 млн доларів, ставши на той момент найдорожчою фотографією у світі[6]. Покази вінтажних фотографій регулярно проводять у Нью-Йоркському музеї модерного мистецтва ті інших світових експозиційних центрах[5].
Примітки
- Коулман, Алан Д. (26 липня 2007). Винтаж (рос.). Photographer.Ru. Процитовано 8 січня 2016.
- Vintage Print (англ.). Національна портретна галерея. Процитовано 8 січня 2016.
- Edwards, E., Hart, J. Photographs Objects Histories: On the Materiality of Images. — Routledge, 2004. — P. 175—176.
- Сидлин, Михаил. (15 жовтня 2002). Зачем покупать винтаж. Независимая газета. Процитовано 8 січня 2016.
- Палёнова, Анастасия. (15 лютого 2008). Винтажное фото: а есть ли рынок?. Colta.ru. Процитовано 8 січня 2016.
- Самая дорогая фотография в мире продана за 2,9 миллиона долларов. Lenta.ru. 15 лютого 2006. Процитовано 8 січня 2016.