ГЕС Ескальдес

ГЕС Ескальдес (ісп. Escaldes) гідроелектростанція в Андоррі, станом на середину 2010-х найпотужніша електростанція в країні.

ГЕС Ескальдес
Машинний зал станції
42°30′54″ пн. ш. 1°33′12″ сх. д.
Країна  Андорра
Стан діюча
Річка сточище Riu Valira d'Orient
Початок будівництва 1930
Роки введення першого та останнього гідроагрегатів 19342009
Основні характеристики
Середнє річне виробництво 83  млн кВт·год
Тип ГЕС дериваційна
Розрахований напір 485  м
Характеристики обладнання
Тип турбін Пелтон
Кількість та марка турбін 3
Кількість та марка гідрогенераторів 2х15 МВА + 1х17 МВА
Основні споруди
Тип греблі кам'яно-накидна
Власник FHASA
ідентифікатори і посилання
ГЕС Ескальдес
Мапа
 ГЕС Ескальдес у Вікісховищі

Андорра розташована у гірській системі Піренеїв, на південній стороні від водорозділу. Для роботи ГЕС Ескальдес використовується ресурс зі сточища Валіра-д'Ор'єнт, котра дренує східну частину країни та є лівим витоком річки Валіра (через Сегре та Ебро відноситься до басейну Балеарського моря). Відведений із Валіра-д'Ор'єнт ресурс подається через дериваційний тунель довжиною 11 км, прокладений у гірському масиві лівобережжя річки. На своєму шляху він отримує поповнення з водозаборів на менших потоках та в підсумку виводить до водосховища Engolasters об'ємом 600 тис. м3, спорудженого за допомогою кам'яно-накидної греблі за кількасот метрів вище від дна долини. Крім того, до Енголастерс через тунель довжиною 3 км подається ресурс з іншого, південно-західного напрямку, де уздовж кордону з Іспанією розташоване сточище Мадріу (ліва притока Валіра-д'Ор'єнт, яка впадає в останню нижче за станцію Ескальдес).

Від водосховища прокладено напірний водогін довжиною 1250 метрів, що виводить до машинного залу на березі Валіра-д'Ор'єнт. Останній при введенні в експлуатацію у 1934 році обладнали двома гідроагрегатами з турбінами типу Пелтон, які працювали з напором 485 метрів. На тлі зростання потреби у балансуючих потужностях в 2009 році додали третій гідроагрегат дещо більшої потужності – 17 МВА проти 15 МВА у перших двох.

Середньорічне виробництво ГЕС Ескальдес становить 83 млн кВт-год електроенергії. Видача продукції відбувається по ЛЕП, що працює під напругою 110 кВ.

Існували плани надання станції функції гідроакумуляції, проте наразі їх не реалізували з екологічних міркувань.[1][2][3][4]

Примітки

  1. Albert Moles i Betriu L’obtenció i la gestió de l’energia hidroelèctrica.
  2. Autoproduction rentable d’électricité en Andorre. rittmeyer.com (fr-FR). Архів оригіналу за 13 жовтня 2017. Процитовано 12 жовтня 2017.
  3. Engolasters lake. Архів оригіналу за 13 жовтня 2017.
  4. Engolasters Dam (Encamp, 1934) | Structurae. Structurae (англ.). Процитовано 12 жовтня 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.