ГЕС Тіс-Абай II

ГЕС Тіс-Абай II – гідроелектростанція в Ефіопії. Знаходячись перед Греблею Великого Ефіопського Ренесансу, разом з ГЕС Тіс-Абай І (11,4 МВт), становить верхній ступінь каскаду на Блакитному Нілі.

ГЕС Тіс-Абай II
11°29′ пн. ш. 37°35′ сх. д.
Країна  Ефіопія
Стан діюча
Річка Блакитний Ніл
Каскад каскад на Блакитному Нілі
Роки введення першого та останнього гідроагрегатів 2001
Основні характеристики
Установлена потужність 72  МВт
Середнє річне виробництво 359  млн кВт·год
Тип ГЕС дериваційна
Розрахований напір 53,5  м
Характеристики обладнання
Тип турбін Френсіс
Кількість та марка турбін 2
Витрата через турбіни 150  м³/с
Кількість та марка гідрогенераторів 2 по 40 МВА
Потужність гідроагрегатів 2х36,8  МВт
Основні споруди
ЛЕП 132
Власник Ethiopian Electric and Power Company
ідентифікатори і посилання
ГЕС Тіс-Абай II
Мапа

За кілька десятків кілометрів після витоку з озера Тана Блакитний Ніл проходить через ділянку водоспаду Тіс-Іссат, наявний на якому перепад висот з 1960-х років використовувала невелика ГЕС Тіс-Абай. У середині 1990-х на виході річки з Тани звели регулюючу греблю Чара-Чара, яка дозволила перетворити цю природну водойму на водосховище з корисним об’ємом 9,1 млрд м3 (коливання рівня між позначками 1784 та 1787 метрів НРМ) та забезпечити стабільну роботу розташованих нижче гідроенергетичних об’єктів не лише в сезон дощів.

Невдовзі схему станції Тіс-Абай вирішили продублювати на більш потужному об’єкті. При цьому відремонтували вже наявну невелику споруду в руслі перед водоспадом, котра дозволяє спрямовувати достатній потік у прокладений по правобережжю дериваційний канал. Останній розширили для перепуску додаткового ресурсу, а за 0,7 км від початку, неподалік від машинного залу Тіс-Абай І, облаштували розгалуження. Звідси починається нова гілка каналу довжиною 1,5 км з шириною по дну від 16 до 17 метрів та глибиною 8,5 метра. Вона переходить у два напірні водоводи довжиною по 0,14 км з діаметром 4,6 метра.

Основне обладнання станції Тіс-Абай ІІ становлять дві турбіни типу Френсіс потужністю по 36,8 МВт, які використовують напір у 53,5 метра та забезпечують виробництво 359 млн кВт-год електроенергії на рік.

Видача продукції відбувається по ЛЕП, розрахованій на роботу під напругою 132 кВ.[1][2][3]

Примітки

  1. TIS ABAY II HYDROELECTRIC PROJECT. www.ethiopians.com. Процитовано 23 червня 2019.
  2. Progress at Tis Abay II - International Water Power. www.waterpowermagazine.com. Процитовано 23 червня 2019.
  3. Tis Abay II Hydroelectric Power Plant Ethiopia - GEO. globalenergyobservatory.org. Процитовано 23 червня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.