ГЕС Vietas

ГЕС Vietas — гідроелектростанція на півночі Швеції. Знаходячись між ГЕС Ritsem (вище по течії) та ГЕС Porjus, входить до складу каскаду на річці Лулеельвен, яка впадає у Ботнічну затоку Балтійського моря біля міста Лулео.

ГЕС Vietas
67°29′35″ пн. ш. 18°21′16″ сх. д.
Країна  Швеція
Адмінодиниця Єлліваре
Стан діюча
Річка Лулеельвен, озеро Satisjaure
Каскад каскад на Лулеельвен
Роки введення першого та останнього гідроагрегатів 19711972
Основні характеристики
Установлена потужність 325  МВт
Середнє річне виробництво 1160  млн кВт·год
Тип ГЕС дериваційна
Розрахований напір 83  м
Характеристики обладнання
Тип турбін Френсіс
Кількість та марка турбін 2 Kvaerner
Витрата через турбіни 530  м³/с
Кількість та марка гідрогенераторів 2 ABB
Потужність гідроагрегатів 2х163  МВт
Основні споруди
Тип греблі кам'яно-накидна (Суорва, Satisjaure)
Висота греблі 50 (Суорва), 30 (Satisjaure)  м
Власник Vattenfall
ідентифікатори і посилання
ГЕС Vietas
Мапа

Машинний зал станції знаходиться в лівобережному гірському масиві неподалік озера Лангас, яке становить частину верхньої течії Лулеельвен. Ресурс до нього надходить одразу з двох водойм:

- із водосховища Суорва, створеного вище по течії Лулеельвен за допомогою кількох кам'яно-накидних гребель з ядром із моренного ґрунту висотою до 50 метрів. З діапазоном коливання рівня поверхні у 30 метрів та корисним об'ємом 6 млрд м3 воно є другим за розміром водосховищем в країні;

- із озера Satisjaure, яке природним шляхом дренується ліворуч до Лулеельвен на ділянці нещодавно згаданого озера Лангас. Протоку між ними перекрили за допомогою кам'яно-накидної греблі висотою 30 метрів, яка забезпечила в Satisjaure діапазон коливання рівня поверхні у 19 метрів, що забезпечує корисний об'єм 1,26 млрд м3 та робить водойму п'ятим за розміром сховищем в країні. Можливо також відзначити, що Satisjaure входить до ланцюжка озер та проток, з якого вище по течії вже відбирається ресурс для роботи ГЕС Ritsem, котра скидає його до названого першим водосховища Суорва.

Від сховища Суорва до машинного залу прокладено дериваційний тунель довжиною 7 км, тоді як від озера Satisjaure ресурс подається через тунель довжиною 5 км.

Підземний машинний зал обладнали двома турбінами типу Френсіс потужністю по 163 МВт, які при напорі у 83 метри забезпечують виробництво 1160 млн кВт-год електроенергії на рік.

Відпрацьована вода спрямовується до озера Лангас по відвідному тунелю довжиною приблизно 0,5 км, що переходить у відкритий канал довжиною 0,7 км.

Диспетчерський центр для управління всім каскадом компанії Vattenfall на Лулеельвен знаходиться у Vuollerim.[1][2][3][4][5][6]

Примітки

  1. -'. docplayer.se. Процитовано 24 березня 2018.
  2. Bilaga till "Sammanställning av uppskattade anläggningskostnader för fiskvägar samt vattenföringsdata för storskaliga vattenkraftverk Sverige" daterad 2014-02-10, i vilken utförligare metodikbeskrivning redovisas.
  3. Konsekvensanalys Förbättringsåtgärder som kan bli aktuella för att uppnå God Ekologisk Potential (GEP) i Kraftigt Modifierade Vattendrag (KMV). Архів оригіналу за 24 березня 2018.
  4. De största vattenkraftstationerna - Energiföretagen Sverige. www.energiforetagen.se. Архів оригіналу за 6 серпня 2017. Процитовано 24 березня 2018.
  5. Våra kraftverk: Vietas - Vattenfall. powerplants.vattenfall.com. Процитовано 24 березня 2018.
  6. Vietas Hydroelectric Power Station Sweden - GEO. globalenergyobservatory.org (англ.). Процитовано 24 березня 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.